W czwartek, 23 października uczniowie klas piątych i szóstych uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii transmitowanej bezpośrednio z wystawy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN do szkół w całej Polsce. Lekcja została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, a  przygotowano ją  w związku z planowanym na 28 października 2014 roku oficjalnym otwarciem wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Lekcję poprowadzili bracia Tkacz, znani z filmu Biegnij, chłopcze, biegnij. Młodzi aktorzy opowiadali o obyczajowości oraz kulturze Żydów.

W trakcie zajęć  uczniowie poznali wystawę, która przeniosła ich  do XVI-wiecznego Krakowa. Ponadto stanęli  pod zdobnym sklepieniem XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu oraz trafili na zatłoczoną ulicę międzywojennej Warszawy. Lekcja dostarczyła uczniom nowych informacji i przybliżyła kulturę żydowską.