W rezolucji 838 (IX) z 1954 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaleciło wszystkim państwom organizowanie obchodów Powszechnego Dnia Dziecka i zaapelowało, aby wykorzystać te obchody do propagowania idei braterstwa i zrozumienia pomiędzy dziećmi całego świata oraz do promowania działań na rzecz ich pomyślnego rozwoju. 20 listopada Samorząd Uczniowski w tematycznym apelu przybliżył uczniom Prawa Dziecka oraz wyjaśnił czym jest Konwencja Praw Dziecka.

Uczniowie dowiedzieli się między innymi, że została ona przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych i przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dnia 20 listopada 1989 r.
Jest to dokument obowiązujący w niemal wszystkich państwach świata, a w konwencji o zostały spisane wszystkie prawa dziecka.
Prowadzące apel uczennice podkreśliły, że uchwalenie Konwencji jest jednym z ważniejszych osiągnięć Polski w dziedzinie ochrony praw dziecka.