Okazję do uroczystego wręczenia tabliczki „Edukacja przez Szachy w Szkole” i przystąpienia Szkoły Podstawowej nr 11 do projektu PZSzach-u stanowił VIII Ogólnopolski Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego. W zawodach wystartowało 75 zawodników, których podzielono na trzy grupy – do lat 7, 10 i 13. Najmłodszymi uczestnikami byli 4-letni Maurycy Wroczyński z Kalisza i 5-letnia Nina Urbaniak z Ostrowa.

Poziom turnieju można określić jako wysoki, gdyż grało paru obecnych lub byłych medalistów Mistrzostw Polski Juniorów i Przedszkolaków. Wymienić wśród nich można: Krzysztofa Matelę z Milicza (wicemistrza Polski przedszkolaków w 2013 r., brązowego medalistę MP w Szachach Szybkich we Wrocławiu w 2014 r.), Zuzannę Jędrzejewską z Kalisza (wicemistrzynię Ogólnopolskich Mistrzostw Najmłodszych do lat 7), a także przedstawicieli gospodarzy – Weronikę Dudzińską (aktualną wicemistrzynię Polski do lat 6) i Nikodema Pabiszczaka (wicemistrza Polski przedszkolaków z 2009 r. i srebrnego medalistę Pucharu Polski do lat 8).

Dzieci dzielnie walczyły nie tylko o puchary Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego, Pani Beaty Klimek, ale i o medale w kształcie serc! Zawody odbywały się bowiem w walentynkową sobotę, 14 lutego.

Całość imprezy zwieńczył koncert młodej szachistki-wiolonczelistki, Marysi Wróbel, uczennicy szkoły, odegrany podczas meczów handicapowych o „SuperPuchary” posła RP Andrzeja Dery – członka Parlamentarnego Zespołu Szachowego. W meczach tych najlepsza zawodniczka i zawodnik z grupy do lat 10, posiadający 5 minut do namysłu, rywalizowali ze zwycięzcami grupy do lat 13, którzy z kolei mieli zaledwie 2,5 minuty na całą rozgrywkę. Młodszym pretendentom do pucharów wystarczał remis, aby osiągnąć swój cel.

Dyplomy, nagrody, medale i puchary wręczali: Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 Małgorzata Lubojańska, Zastępca Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Ewa Matecka, Poseł RP Andrzej Dera, Wiceprezes Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego Justyna Wojtczak, kierownik turnieju Paweł Dudziński z małżonką Kingą Dudzińską i sędziowie Henryk Doba, Jerzy Olszewski i Damian Sienkiewicz.

Sponsorami imprezy byli: RM Tuning Roberta Michalskiego, Wydawnictwo Penelopa Jerzego Morasia, Piekarnictwo-Cukiernictwo R. Janickiego, Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego i Szkoła Języków Obcych (mieszcząca się nad dawnym Empikiem).

Po zakończeniu VIII OTSz miało miejsce wręczenie pucharów i medali dla najlepszych uczestników III Grand Prix Ostrowa Wielkopolskiego Dzieci.

W ostrowskiej „Jedenastce” dzieci z klas I-III już od kilku lat uczą się gry podczas obowiązkowych zajęć szachowych. Program nauki wprowadzony został w ramach innowacji pedagogicznej, zatwierdzonej przez Kuratorium Oświaty i Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim. W ostatnim czasie do projektu przystąpiła też Szkoła Podstawowa nr 1 z Ostrowa Wlkp. Tylko w tych dwóch placówkach szachów uczy się obecnie ponad 500 dzieci w wieku od 6 do 9 lat. Należy dodać, że poza obowiązkowymi lekcjami, najmłodsi ostrowscy szachiści szkolą się również podczas zajęć dodatkowych prowadzonych w Ostrowskim Towarzystwie Szachowym, Centrum Szachowym „Skoczek” i Młodzieżowym Domu Kultury.

VIII Ogólnopolski Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego

Grupa do lat 7

1. Marcin Ratajczak (KS Polonia Środa Wlkp.)

2. Chryzostom Lesień (AZS Poznań)

3. Krzysztof Krupiński (UKS Smecz Konin)

1. Weronika Dudzińska (OTSz Ostrów Wlkp.)

2. Zofia Filar (Szachmistrz Kalisz)

3. Anna Dura (SP 11 Ostrów Wlkp.)

Grupa do lat 10

1. Krzysztof Matela (UKS Skoczek Milicz)

2. Krzysztof Jarczewski (KTS Kalisz)

3. Karol Wawrzyniak (KTS Kalisz)

1. Ewa Barwińska (KTS Kalisz)

2. Patrycja Golińska (KSz Orły Pleszew)

3. Zuzanna Jędrzejewska (KTS Kalisz)

Grupa do lat 13

1. Nikodem Pabiszczak (OTSz Ostrów Wlkp.)

2. Dorian Grala (KSz Orły Pleszew)

3. Krzysztof Markiewicz (KSz Orły Pleszew)

1. Adrianna Jędras (OTSz Ostrów Wlkp.)

2. Weronika Wawrzyniak (KTS Kalisz)

3. Aleksandra Kubasik (KSz Orły Pleszew)

Mecze handicapowe o „SuperPuchary” posła RP Andrzeja Dery

N. Pabiszczak – K. Matela 0-1