16 kwietnia 2015 r. Szkoła Podstawowa nr 11 gościła żołnierzy V Sztafety Pamięci generała Broni Tadeusza Buka – Dowódcy Wojsk Lądowych: kapitana Tomasza Siemiona, podporucznika Michała Sasinowskiego, starszego chorążego sztabowego Wojciecha Ziółkowskiego, starszego chorążego sztabowego Mirosława Stachowskiego, sierżanta Krzysztofa Jaworskiego, kaprala Anetę Czekan i starszego szeregowego Przemysława Rachtana.

Nasze miasto jest jednym z kilkunastu etapów na blisko 500 kilometrowej trasie sztafety biegnącej od Spały (miejsca pochówku generała) do Żagania, gdzie Tadeusz Buk w latach 2002-2005 był dowódcą 34. Brygady Kawalerii Pancernej im. Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego. Właśnie w tej Jednostce Wojskowej zrodziła się idea upamiętnienia postaci generała, który w 2010 r. zginął w katastrofie smoleńskiej.

W spotkaniu środowiskowym uczestniczyli: Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek, Sekretarz Miasta pan Andrzej Baraniak, kierownik Referatu Sportu pani Danuta Skrzypczak, p. Maciej Kmiecik, p. Sławomir Kowalczuk, Dyrektor Gimnazjum nr 4 pan Andrzej Knopiński, Dyrektor Przedszkola nr 14 „ Maluszek” pani Renata Jarosz i Dyrektor Przedszkola nr 12 „Tęcza” pani Elżbieta Motyl, przedstawiciele Zarządu Rady Rodziców: p. Tomasz Ogórek i p. Łukasz Garczarek, młodzież Gimnazjum nr 4 i społeczność ostrowskiej Jedenastki.

Głównym celem sztafety jest uczczenie  wspaniałego Człowieka, wielkiego  Żołnierza gen. broni Tadeusza Buka, ale również popularyzacja biegania oraz aktywności ruchowej niezbędnej do zachowania zdrowia.

Uczniowie przygotowali na tę okoliczność program artystyczny, który promował zdrowy i aktywny tryb życia. Uczestnicy sztafety przybliżyli również postać generała – swojego dowódcy, który jest godnym wzorem do naśladowania. Bardzo ciekawym punktem uroczystości była prezentacja dr Anny Pastorek – przedstawiciela Centrum Weterana Działań poza granicami kraju, która w barwny sposób opowiedziała o misjach żołnierzy polskich na świecie.

Inicjatywie towarzyszył również konkurs plastyczny pod hasłem „STOP zwolnieniom z WF-u”. Żołnierze nagrodzili najciekawsze prace:

I miejsce – Norbert Warzecha, kl. V b

II miejsce – Karolina Bachorska, kl. VI b

III miejsce – Weronika Michalak, kl. VI c

O godzinie 10.00 sztafeta wyruszyła w dalszą drogę. Do rogatek miasta towarzyszyła im asysta młodych sportowców z Jedenastki i Gimnazjum nr 4.

Zdjęcia: Katarzyna Kaźmierowska