Na przełomie kwietnia i maja klasy IV b i IV c wraz z wychowawczyniami odbyły dwie wycieczki. Pierwsza – do grodu Mikołaja Kopernika - miała miejsce 27 kwietnia. Uczniowie zwiedzili Muzeum Piernika, w którym poznali recepturę piernikowego ciasta oraz wypiekali tradycyjne toruńskie pierniki. Następnie uczestniczyli w grze miejskiej po starówce. Miłą jej pamiątką są: karty pracy, ołówki z kopią podpisu słynnego na całym świecie astronoma, pocztówki oraz małe żabki -bohaterki jednej z toruńskich legend. Później wszyscy udali się na seans filmowy do Planetarium, a potem do Geodium – sali interaktywnej poświęconej planecie Ziemi, gdzie znajdują się interaktywne urządzenia, dzięki którym można samodzielnie eksperymentować, włączając odpowiednie przyciski.

Drugi wypad odbył się 7 maja. Tym razem celem było zwiedzenie wystawy „W setną rocznicę urodzin Mirosława Feriča” w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Klasy obejrzały nie tylko zgromadzone eksponaty, ale i w skupieniu wysłuchały pani przewodniczki. Uczniowie z  uwagą obejrzeli film „Dywizjon 303”, a następnie zwiedzili wystawę „W kuchni babuni”. Potem udali się na spacer „Szlakiem Patrona”. Przeszli pod budynek I Liceum Ogólnokształcącego, w którym zdał maturę Mirosław Ferič, z kolei zatrzymując się na chwilę przy pomnikach Wojciecha Bąka i Armii Krajowej, udali się do Parku Miejskiego, aby utrwalić gatunki roślin i zwierząt żyjących
w stawie oraz wykonać pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem przyrody. Po drodze do restauracji McDonald’s uczestnicy podziwiali też budynek przy ulicy Partyzanckiej 26b,  w którym na drugim piętrze mieszkał Mirosław Ferič. Obie wycieczki dostarczyły czwartoklasistom niezapomnianych wrażeń oraz materiału poznawczego do napisania wypracowań z języka polskiego. Nade wszystko pokazały, że można łączyć przyjemne z pożytecznym i warto współpracować w zespole, gdyż taka praca daje dużo lepsze efekty i przynosi moc satysfakcji. Tym samym zdobyte umiejętności uczniowie mogli wykorzystać podczas lekcji wychowawczej „My to więcej niż tylko Ja lub tylko Ty”, która odbyła się w poniedziałek 11 maja, a została przeprowadzona przy pomocy ulotek profilaktycznych kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”.

Zdjęcia: M. Danielewicz, M. Kowalska, W. Lesiczka