W dniach 17 - 19 czerwca br. gościliśmy w Ostrowie syna naszego patrona, pana Philipa Ferića-Methuena wraz z rodziną: żoną, dwiema córkami, zięciem i wnuczką. Wizyta w Ostrowie była związana z obchodami 100. rocznicy urodzin Mirosława Ferića, z uroczystym odsłonięciem tablicy pamiątkowej na domu, gdzie kiedyś mieszkał nasz patron oraz z kampanią promocyjną miasta „Tu mieszkał”.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w Kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela z udziałem zaproszonych gości. Następnie delegacje złożyły kwiaty na mogile matki patrona, Zofii Ferić. Ciekawym punktem programu była „Żywa lekcja historii” w Forum Synagoga. Przedstawiciele Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego zaprezentowali wątki z historii lotnictwa oraz działalność szkół, których patronami są lotnicy. Spotkanie uatrakcyjniło Studio Wokalne z Ostrowskiego Centrum Kultury, prezentując program artystyczny.

Angielska rodzina odwiedziła naszą szkołę 18 czerwca. Uczniowie klasy II c powitali gości w ich ojczystym języku, śpiewając radosną piosenkę „Good Morning! How are you?!” Następnie, po wizycie w gabinecie pani dyrektor, zwiedzili szkołę. W hali sportowej obejrzeli symboliczny mecz piłki nożnej Polska - Anglia. Natomiast w sali 206 czekała na gości niespodzianka w postaci prezentacji w języku angielskim o Ostrowie i naszej współpracy międzynarodowej, a wszystko to przygotowane i zaprezentowane przez uzdolnione językowo uczennice z klasy VI b.  Goście zwiedzili także harcówkę i Salę Tradycji. Liczne pamiątki, zdjęcia, dokumenty z lat dzieciństwa i młodości patrona wzbudziły ogromne zainteresowanie.  Ta niecodzienna wizyta na długo pozostanie nam w pamięci.

zdjęcia: K. Kaźmierowska