17 września 1939 roku to początek gehenny polskich cywilów i żołnierzy, którzy doświadczyli okrucieństwa sowieckiej okupacji. Najbardziej dramatyczne były wydarzenia związane z zsyłkami ludności polskiej w głąb ZSRR oraz wymordowanie ponad 20 tysięcy polskich żołnierzy i oficerów w Katyniu, Miednoje i Ostaszkowie. Właśnie w czwartek, 17 września 2015 r.  na Rondzie Sybiraków odbyła się uroczystość upamiętniająca 76. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Obchody zostały zorganizowane przez Związek Sybiraków w Ostrowie Wielkopolskim, przy udziale władz miasta i powiatu. Przy pomniku ku czci poległych i pomordowanych na Wschodzie zgromadziły się poczty sztandarowe, delegacje kombatantów, młodzież szkolna oraz władze samorządowe. Odmówiono modlitwę za poległych i pomordowanych, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Druga część obchodów odbyła się w sali Zespołu Szkół Ekonomicznych. Młodzież z tej placówki oraz z Gimnazjum nr 4 przedstawiła program artystyczny, upamiętniający ofiary Golgoty Wschodu. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: chorąży - Szymon Rosa z kl. VI a oraz asysta: Martyna Giernalczyk i Martyna Maik z kl. VI b.