I Turniej Szachowy z cyklu IV Grand Prix Ostrowa Wielkopolskiego Szkół Podstawowych i Przedszkoli w Szachach 2015/2016. W miniony wtorek, 20 października, w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej odbył się pierwszy turniej szachowy dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych i przedszkoli w Ostrowie Wielkopolskim i powiecie ostrowskim. Wystartowało 39 dzieci, które podzielono na trzy grupy turniejowe – do lat 6, do lat 9 i do lat 12. Oddzielnie sklasyfikowano chłopców i dziewczęta.

Szachowe Grand Prix Ostrowa Wielkopolskiego Szkół Podstawowych i Przedszkoli jest skierowane do najmłodszych adeptów gry królewskiej i ma już czteroletnią tradycję. Dzieci uczące się w ostrowskich szkołach podstawowych gry w szachy, w tym uczestnicy projektu Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole” (w SP nr 11 i SP nr 1), a także uczniowie uczęszczający na szachy do Młodzieżowego Domu Kultury,  mają szansę stanąć w szranki ze swoimi rówieśnikami z innych, sąsiednich placówek. Ważne, iż taką okazję mają również najmłodsi, dzieci 5-6-letnie, dla których przeznaczona jest specjalna grupa turniejowa – do lat 6. Pozostałe grupy to dzieci do lat 9 (czyli z reguły uczniowie klas 1-3), jak również dzieci do lat 12 (klasy 4-6).

Organizatorami cyklu są: Ostrowskie Towarzystwo Szachowe, Centrum Szachowe „Skoczek”, Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 11 oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. Patronat nad IV Grand Prix objęły panie: Dorota Grześkowiak – dyrektor SP nr 1, Małgorzata Lubojańska – dyrektor SP nr 11 i Anna Torz – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury.

Podczas wtorkowego turnieju organizacją oraz sędziowaniem zajęli się Henryk Doba, Paweł Dudziński, Damian Sienkiewicz oraz Jakub Rosik, wspierani przez wiceprezesa Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego panią Justynę Wojtczak oraz prezesa Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego Szymona Pieczewskiego – nieobecnego podczas samego turnieju, ale pomagającego we wcześniejszych przygotowaniach.

Należy powiedzieć, iż tradycyjnie najliczniejsza była grupa dzieci w wieku 7-9 lat. Z powodu udziału w Ogólnopolskich Igrzyskach Szkolnych i zgrupowaniu szachowym w Drzonkowie organizowanym przez Polski Związek Szachowy i Ministerstwo Sportu i Turystyki, nie zagrały uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 – Weronika Dudzińska oraz siostry Gabriela i Jadwiga Pieczewskie. Dla części uczestników występ w pierwszym turnieju Grand Prix stanowił debiut turniejowy, który jednak bardzo dobrze zaliczyli. Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy i upominki ufundowane przez Ostrowskie Towarzystwo Szachowe oraz pp. Wróblów, rodziców utalentowanej uczennicy SP nr 11 Marii Wróbel.

Przechodząc do wyników sportowych, w grupie do lat 6 najlepsze okazały się Wiktoria Dudzińska (SP 1/MDK) i Barbara Bogucka (SP Janków Przygodzki), które zajęły ex aequo 1. miejsce. Trzecia była Barbara Wiśniewska (SP 1), a wśród chłopców zwyciężył Olaf Jen (SP 11/MDK).

W grupie do lat 9 wygrał Krzysztof Piec (SP 5/MDK), przed Bartoszem Łakomym (SP 9/MDK) i Dawidem Lamkiem (SP 11/MDK), w klasyfikacji dziewcząt zaś najlepsze okazały się Nikola Stefaniak (SP 1/MDK), Anna Dura (SP 11/MDK) i Antonina Gruszczyńska (SP Salezjanki/MDK).

W ostatniej grupie, do lat 12, zwycięstwo odniósł Krzysztof Mruk (SP 5) przed Krzysztofem Szymczakiem (SP 11/MDK) i Aleksandrem Janickim (SP 11/MDK), a wśród dziewcząt 1. miejsce zajęła Patrycja Kowalewska (SP 1).

Kolejny turniej odbędzie się także w Szkole Podstawowej nr 1, we wtorek 17 listopada, o godz. 16.30. Zapisy przed zawodami. Następne turnieje z kolei rozegrane zostaną w SP nr 11 i MDK, a zakończenie cyklu będzie miało miejsce podczas IX Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego o Puchar Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego w ferie zimowe – szczegóły na stronie www.otsz.pl. Wystartować mogą wszystkie dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli z terenu powiatu ostrowskiego. Zachęcamy do udziału!