We wtorek, 17 listopada, w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej odbył się drugi turniej szachowy dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych i przedszkoli w Ostrowie Wielkopolskim i powiecie ostrowskim. Wystartowało 42 dzieci, które podzielono na trzy grupy turniejowe – do lat 6, do lat 9 i do lat 12. Podczas wtorkowego turnieju organizacją oraz sędziowaniem tradycyjnie zajęli się: prezes Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego Szymon Pieczewski, Henryk Doba, Paweł Dudziński, Damian Sienkiewicz oraz Jakub Rosik.

Ponownie najliczniejsza była grupa dzieci w wieku 7-9 lat. W tej grupie po raz pierwszy zagrały Jadwiga Pieczewska i Weronika Dudzińska, które powróciły z Ogólnopolskich Igrzyskach Szkolnych i zgrupowania szachowego w Drzonkowie organizowanego przez Polski Związek Szachowy i Ministerstwo Sportu i Turystyki. W grupie do lat 12 zagrała z kolei Gabriela Pieczewska, nieobecna wcześniej z tego samego powodu.

Jeżeli chodzi o wyniki sportowe, to w grupie do lat 6 najlepsza ponownie okazała się Wiktoria Dudzińska (SP 1/MDK), która wywalczyła komplet 5 punktów w 5 partiach i wyprzedziła następnego w klasyfikacji Olafa Jena (SP 11/MDK) o 2 punkty. Drugie miejsce wśród dziewcząt zajęła Aleksandra Banachowicz, a trzecie Barbara Wiśniewska (obie SP 1). Na kolejnych miejscach na podium w klasyfikacji chłopców uplasowali się Michał Kądziela i Szymon Nagięć (obaj SP 1). Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy, a najlepsi również upominki ufundowane przez Ostrowskie Towarzystwo Szachowe.

W grupie do lat 9 po raz drugi wygrał z kompletem punktów Krzysztof Piec (SP 5/MDK), przed Dawidem Lamkiem (SP 11/MDK) i Konradem Szymczakiem (SP 11/MDK), w klasyfikacji dziewcząt zaś najlepsze okazały się Weronika Dudzińska (SP 1/MDK), Jadwiga Pieczewska (SP 1/MDK), Nikola Stefaniak (SP 1/MDK) i Wiktoria Szczepaniak (SP 11/MDK).

W ostatniej grupie, do lat 12, zwycięstwo wśród chłopców odniósł Paweł Szukowski (SP 5/MDK) przed Krzysztofem Mrukiem (SP 5), a wśród dziewcząt 1. miejsce zajęła Gabriela Pieczewska (SP 1) przed Patrycją Kowalewską (SP 1).

W klasyfikacji IV Grand Prix Ostrowa Wielkopolskiego na rok 2015/2016 po 2 turniejach z  4 prowadzą – w najmłodszej grupie wiekowej do lat 6/7: Wiktoria Dudzińska (SP 1/MDK) i Olaf Jen (SP 11/MDK), w grupie do lat 9/10: Krzysztof Piec (SP 5/MDK) i Nikola Stefaniak (SP 1/MDK), a w grupie do lat 12/13: Krzysztof Mruk (SP 5) i Paweł Szukowski (SP 5/MDK) oraz Patrycja Kowalewska (SP 1).

Cykl IV Grand Prix Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego współorganizują: Ostrowskie Towarzystwo Szachowe, Centrum Szachowe „Skoczek”, Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 11 oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Ostrowie Wielkopolskim.

Kolejny turniej odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 11 przy ul. Batorego 2, w piątek 11 grudnia, o godz. 17.00. Ostatnie zawody cyklu rozegrane zostaną w Młodzieżowym Domu Kultury, w sobotę 9 stycznia, o godz. 10.00, a podsumowanie Grand Prix będzie miało miejsce podczas IX Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego o Puchar Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego w Szkole Podstawowej nr 11 w ferie zimowe – szczegóły na stronie www.otsz.pl. Wystartować mogą wszystkie dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli z terenu powiatu ostrowskiego. Zachęcamy do udziału!

Zdjęcia: Paweł Dudziński