W Szkole Podstawowej nr 11 mają miejsce różne inicjatywy służące rozwijaniu kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci. Wynika to również z priorytetów Ministerstwa Edukacji Narodowej na rok szkolny 2015/2016.  W czwartek 26 listopada 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 11 im. Mirosława Feriča w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się uroczystość wręczenia kart bibliotecznych uczniom klas pierwszych zorganizowana we współpracy z Biblioteką Publiczną im. S. Rowińskiego. W spotkaniu wzięli udział Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Pani Beata Klimek, Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Pan Andrzej Leraczyk, Dyrektor Biblioteki Publicznej im. S. Rowińskiego Pan Włodzimierz Grabowski, Przewodniczący Rady Osiedla nr 10 „Parcele Zacharzewskie“ Pan Alojzy Motylewski, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 Pani Małgorzata Lubojańska, Wicedyrektor szkoły Pani Ewa Wulbach, wychowawcy klas pierwszych, uczniowie i ich rodzice.

Najważniejszym momentem spotkania było przekazanie dzieciom kart bibliotecznych przez Prezydenta Miasta Panią Beatę Klimek. Następnie wręczono dyplomy i nagrody laureatom konkursu fotograficznego pt. „Przyłapani na czytaniu” adresowanego do rodziców dzieci. Wyróżniono 7 spośród 60 zdjęć, a wszystkie fotografie można było obejrzeć na wystawie w holu szkoły. Imprezie towarzyszyła również wystawa plastyczna pt. „Ilustracje do baśni i bajek”. Można było obejrzeć także ciekawe projekty zakładek do książek.
Na zakończenie uczestnicy obejrzeli przedstawienie pt. „Ostatnia Książka Świata” przygotowane przez Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Uświadomił dzieciom, co by się stało, gdyby zabrakło książek. Właśnie do takiej ponurej krainy trafił bohater spektaklu, niezwykle oczytany chłopiec z walizką, w której znajduje się Ostatnia Książka Świata.
Ideą przedsięwzięcia było uświadomienie nie tylko dzieciom, ale i rodzicom, jaka jest rola książki w życiu każdego człowieka, do czego nawiązała w swoim przemówieniu Prezydent Miasta.

Zdjęcia. Ewa Strzelec