DSCN8123 Kopiowanie28 kwietnia 2016 roku już po raz jedenasty Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego zaprosiło uczniów ostrowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych do udziału w Muzealnym Konkursie Historycznym „Spacerem w przeszłość” o tytuł „Młodego Regionalisty”. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Ostrów miastem trzech religii i trzech narodowości” i miała formę spaceru po mieście. Tematyka konkursu obejmowała wiedzę z zakresu historii i współczesności Ostrowa Wielkopolskiego (wydarzenia z przeszłości, zabytki, przyroda, kultura, zasłużeni mieszkańcy). Naszą szkołę reprezentowała drużyna z klasy VI b w składzie: Hanna Foltyniewicz, Martyna Maik, Aleksandra Hanc i Antonina Szyszko pod opieką p. Romana Paszkowiaka. Podczas konkursu uczennice z mapą, na której zaznaczone zostały punkty kontrolne, przechodziły do kolejnych miejsc w centrum miasta.

Tam rozwiązywały zadania i odpowiadały na pytania, za które otrzymywały określoną liczbę punktów. Drużyna odwiedziła SP nr 4, I LO, OCK i Synagogę. Zadania były bardzo różnorodne i o różnym stopniu trudności, m.in. układanie krzyżówki, połączenie puzzli z odpowiednimi miejskimi obiektami, znajomość dat i ważnych dla miasta postaci historycznych. Podczas konkursu dziewczęta zaprezentowały zadanie specjalne - plakat reklamujący nową wystawę w muzeum pod tytułem ,,Społeczność żydowska w Ostrowie”. Drużyna była bardzo zadowolona z przebiegu turnieju. Wyniki zostaną ogłoszone w połowie maja. Dziękujemy uczennicom za solidne przygotowanie się do konkursu i godne reprezentowanie naszej szkoły!

Zdjęcia: R. Paszkowiak