DSCI3240W miniony piątek, 3 czerwca, w hali Torwaru w Warszawie odbył się III Turniej Finałowy Ogólnopolskiego Projektu Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole”. W imprezie wzięło udział ponad 700 dzieci ze 131 szkół z całej Polski. Ostrów Wielkopolski reprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 11 – z każdej z tych placówek po 4 młodych szachistów. Zawodnicy rywalizowali w grupach klas I, II i III, oddzielnie wśród dziewcząt i chłopców. Obowiązywała oryginalna punktacja – za zwycięstwo w pojedynczej partii otrzymywało się 3 punkty, za remis – 2, a za przegraną – 1. Dzięki temu nikt nie wrócił do domu z zerowym dorobkiem punktowym, a klasyfikacja ułożyła się praktycznie tak samo, jak w przypadku tej tradycyjnej (1, ½, 0).  Rywalizowano na dystansie 6 rund, granych systemem szwajcarskim.

Spośród reprezentantów ostrowskich szkół najlepiej spisały się Weronika Dudzińska (SP 1) i Anna Dura (SP 11) w grupie dziewcząt z klas II. Weronika od początku do końca znajdowała się na czele tabeli, wygrywając wszystkie swoje 6 partii i uzyskując komplet 18 punktów! W ostatniej rundzie, w meczu o I miejsce, pokonała Julię Giemzę z Ostrowca Świętokrzyskiego. Tym samym udało jej się zrewanżować za porażkę z ubiegłego roku, która to zepchnęła ją wtedy na drugie miejsce, za Mariannę Górę. Rozgrywki toczyły się wówczas na Stadionie Narodowym w Warszawie. Jest to drugi największy sukces Weroniki, po wicemistrzostwie Polski do lat 6 w Łazach przed dwoma laty.

Świetnie spisała się Anna Dura. W pierwszej rundzie osiągnęła ona „tylko” remis, jednak kolejne potyczki to już popisowa gra ze strony reprezentantki „Jedenastki”. W rundach numer 1-5 pokonała ona kolejno: Magdalenę Omilian (Bakałarzewo), Karolinę Kozińską (Matczyn), Karolinę Wysokińską (Międzyrzec Podlaski) i ubiegłoroczną zwyciężczynię Mariannę Górę (Kurów) – wszystkie sklasyfikowane w rankingu PZSzach. W ostatniej partii była o krok od wygranej z Oliwią Jackiewicz, jednak pojedynek ostatecznie zakończył się remisem. Mimo wszystko Ania ukończyła zawody na szczęśliwym i bardzo wysokim 6. miejscu. Pierwsza szóstka z każdej grupy uzyskiwała bowiem awans do kadry Polskiego Związku Szachowego na finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki obóz szachowy w Drzonkowie (październik-listopad 2016)!

W tej samej grupie 16. miejsce zdobyła koleżanka Ani ze szkolnej ławki – Aleksandra Sikora. Łącznie startowało tutaj 65 drugoklasistek.

Czołówka klasyfikacji dziewcząt z klas II (65 ucz., szczegółowe wyniki tej grupy na http://www.chessarbiter.com/turnieje/2016/ti_3559/results.html?l=pl&tb=10_):

1. miejsce - Weronika Dudzińska - SP 1 Ostrów Wielkopolski

2. miejsce - Julia Giemza - PSP 1 Ostrowiec Świętokrzyski

3. miejsce - Małgorzata Popiel - SP 3 Regulice

4. miejsce - Julia Kijko - SP 2 Tomaszów Lubelski

5. miejsce - Alicja Batiuk - SP 3 Regulice

6. miejsce - Anna Dura - SP 11 Ostrów Wielkopolski

16. miejsce - Aleksandra Sikora - SP 11 Ostrów Wielkopolski

Szansę na pierwszą szóstkę miała także Wiktoria Dudzińska (SP 1) w kategorii klas I, która jednakże przegrała w ostatniej rundzie i spadła na 14. miejsce. Wysoko była ponadto ostatnia z dziewcząt Jadwiga Pieczewska (SP 1) w klasach III. Porażka w pierwszej rundzie nie pozwoliła Jadwidze walczyć o czołowe miejsca, chociaż w rundach numer 2-5 wygrała ona wszystkie swoje mecze. Porażka w 6. partii zepchnęła ją ostatecznie na 19. miejsce. Jadwiga Pieczewska to aktualna mistrzyni Ostrowa klas II-III i 6. zawodniczka MP w szachach szybkich z Katowic 2015.

Nieźle spisali się również ostrowscy chłopcy. Dawid Lamek i Konrad Szymczak (obaj SP 11) w klasach III zajęli odpowiednio 15. i 13. miejsce, przegrywając jednak swoje ostatnie partie, co przy takiej ilości uczestników i na tak krótkim dystansie ma kolosalne znaczenie. Wygrana dałaby Dawidowi 6. miejsce, a Konradowi 8. Na miarę swoich obecnych możliwości zagrał Szymon Nagięć (SP 1) w grupie klas I, który dwie partie wygrał, jedną zremisował i trzy przegrał, lokując się w dolnej połowie tabeli. Z wyniku swego, jak i z nowej „szachowej przygody”, Szymon wraz z towarzyszącą mu mamą i tak byli wszak zadowoleni. Zdobyte doświadczenie z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Reprezentantom dwóch ostrowskich szkół towarzyszyli: trener-nauczyciel Paweł Dudziński i prezes Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego Szymon Pieczewski, wraz z małżonkami Kingą Dudzińską i Małgorzatą Pieczewską, a także rodzice (i w niektórych przypadkach rodzeństwo) pozostałych zawodników. W sumie hala Torwaru musiała pomieścić tego dnia około 1500 osób, co jednak nie stanowiło dużego problemu.

Podczas zawodów, jak i na uroczystym zakończeniu, obecni byli m.in.: prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Delega, wiceprezes PZSzach ds. sportu powszechnego Jan Kusina, członkowie zarządu PZSzach Krzysztof Góra (szef Komisji Szachów w Szkole) i Łukasz Turlej (odpowiedzialny za transmisję telewizyjną i kamerującego z powietrza drona!), mistrz świata w rozwiązywaniu zadań szachowych i aktualny wicemistrz Polski w szachach klasycznych arcymistrz Kacper Piorun, a także pracownicy Biura PZSzach i pionu „Szachów w Szkole”. Sędzią głównym była Magdalena Judek, która z pomocą kilkunastu arbitrów pomocniczych musiała sprostać nie lada wyzwaniu sprawnego i bezkonfliktowego przeprowadzenia tak dużej imprezy.

Linki do poszczególnych grup turniejowych znajdują się na stronie projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”, do którego należy już blisko 800 szkół z całej Polski, gdzie dzieci obowiązkowo uczą się w ramach zajęć szkolnych gry królewskiej: http://www.szachywszkole.pl/.

Film nr 1 (34 sek.) – migawki z turnieju:

Film nr 2 (27 sek.) – ujęcia z powietrza (z drona).

Film nr 3 (1:32) – prezes PZSzach Tomasz Delega i przewodniczący Komisji Szachów w Szkole Krzysztof Góra o turnieju finałowym:

.