IMG 20161108 191131Rekordową frekwencję zanotowali organizatorzy pierwszego turnieju z cyklu V Otwartego Grand Prix Ostrowa Wielkopolskiego Szkół Podstawowych i Przedszkoli w Szachach, który odbył się w dniu 8 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim. W zawodach wzięło bowiem udział aż 65 zawodników w wieku od 4 do 12 lat. Liczną reprezentację miała także Szkoła Podstawowa nr 11, w której 2 grudnia odbędzie się kolejny turniej tego cyklu.

W najmłodszej grupie wiekowej – do lat 6 – 1. miejsce wśród dziewcząt zajęła Liliana Fudalej z klasy I. W klasyfikacji łącznej Liliana uplasowała się na wysokiej 3. pozycji. 5. wśród chłopców był uczeń tej samej klasy Bartosz Płonka, a 6. Tytus Jackowiak. Ponadto z klasy I wystartowali Aleks Ertel (grupa do lat 6) oraz Filip Dziubek (grupa do lat 9-12). Wszyscy oni byli turniejowymi debiutantami.

Dzieci z grupy do lat 9 i do lat 12 grały w jednym, wspólnym turnieju, z podziałem na kategorie wiekowe. W klasyfikacji do lat 9 3. miejsce zajęła Anna Dura, która nie tak dawno uczestniczyła w obozie Polskiego Związku Szachowego w Drzonkowie (24-31 października), z racji zajęcia świetnego 6. miejsce podczas III Ogólnopolskiego Finału Projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” w Warszawie. 5. w tej klasyfikacji była Aleksandra Sikora, a 6. Maria Kubiak. W kategorii chłopców 4. miejsce zajął Dawid Doliński, 7. Jakub Adamek, 10. Olaf Jen, a 14. Oliwier Dymalski. Dalej uplasował się wspomniany Filip Dziubek, który należał do najmłodszych uczestników w tej grupie.

Wreszcie w klasyfikacji do lat 12 2. miejsce zajął Dawid Lamek, obrońca tytułu mistrza Grand Prix. Dodajmy, iż Dawid ostatnio odbierał nagrodę za IV miejsce do lat 14 w cyklu kaliskich turniejów pt. „Cztery pory roku z szachami” (patrz: http://szachmistrz.pl/cykl-turniejow-szachowych-cztery-pory-roku-z-szachami-zakonczenie-turnieju.html). Z kolei w wakacje zwyciężył w turnieju podczas kolonii szachowych w Szczyrku, gdzie także przebywała grupa uczniów naszej szkoły. Dawid zdobył wówczas III kategorię szachową (patrz: http://centrumszachowe.pl/index.php/artykuly-2016/129-kolonie-szachowe-drugi-tydzien). W tej samej klasyfikacji do lat 12 5. był Krzysztof Szymczak, zaś 8. Konrad Szymczak.

Dodajmy ponadto, iż 25 listopada reprezentacja „Jedenastki” wyjeżdża do Zbąszynia, by po raz pierwszy zagrać w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej (po zajęciu drugiego miejsca w Drużynowych Mistrzostwach Powiatu – patrz: http://centrumszachowe.pl/index.php/artykuly-2016/140-jedynka-i-gimnazjum-nr-2-ponownie-triumfuja-w-powiecie). Gramy w składzie: 1. Krzysztof Szymczak, 2. Dawid Lamek, 3. Aleksander Janicki, 4. Konrad Szymczak, 5. Anna Dura i 6. Aleksandra Sikora.

Podczas Grand Prix grupy do lat 9 i 12 sędziowali: Henryk Doba, Szymon Pieczewski – prezes Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego, Damian Sienkiewicz i Jakub Rosik. Grupę do lat 6 sędziował Paweł Dudziński. W organizacji pomagały także: wiceprezes OTSz Justyna Wojtczak i Kinga Dudzińska z Centrum Szachowego „Skoczek”, która m.in. zaprojektowała i wydrukowała dyplomy dla wszystkich uczestników.

Uwaga! Termin następnego turnieju przełożony został na piątek, 2 grudnia, o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej nr 11.

Poniżej czołowe miejsca reprezentantów Szkoły Podstawowej nr 11 w poszczególnych grupach wiekowych. Pierwsza ósemka chłopców i dziewcząt z grupy wiekowej do lat 9 i do lat 12, a także łącznie pierwsza dziesiątka z grupy do lat 6 – zgodnie z regulaminem – awansują do czerwcowego „Turnieju Mistrzów”.

Czołówka klasyfikacji V Grand Prix 2016/2017 – grupa do lat 6 (dzieci ur. 2010 i młodsze):

5. Bartosz Płonka       SP 11

6. Tytus Jackowiak     SP 11

8. Aleks Ertel SP 11

Dziewczęta:

1. Liliana Fudalej       SP 11

Czołówka klasyfikacji V Grand Prix 2016/2017 – grupa do lat 9 (dzieci ur. 2007-2009):

4. Dawid Doliński      SP 11

7. Jakub Adamek       SP 11

10. Olaf Jen    SP 11

14. Oliwier Dymalski SP 11

Dziewczęta:

3. Anna Dura  SP 11

5. Aleksandra Sikora  SP 11

6. Maria Kubiak         SP 11

Czołówka klasyfikacji V Grand Prix 2016/2017 – grupa do lat 12 (dzieci ur. 2004-2006):

2. Dawid Lamek        SP 11

5. Krzysztof Szymczak          SP 11

8. Konrad Szymczak  SP 11

Szczegółowe wyniki na stronie: http://centrumszachowe.pl/index.php/artykuly-2016/143-rekord-frekwencji-na-grand-prix.