SDC12507 www23 listopada 2016 r. uczniowie klasy II a pod opieką wychowawcy i rodzica udali się na wycieczkę do Fabryki Bombek w Koźminie Wielkopolskim. Wyjazd miał na celu zwiedzanie fabryki oraz zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Dzieci obejrzały cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu, jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Przechodząc przez kolejne działy fabryki, poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek.

Jednym z punktów zwiedzania była sala, w której pracownicy fabryki nad palnikiem ogniowym rozgrzewali szkło, a następnie ustami wydmuchiwali bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, a następnie potrząsa się, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Takie wytwory trafiają do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Potem wędrują do suszarni, a stamtąd do osoby, która zajmuje się przycinaniem i kapslowaniem. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione. W dziale „dekoracja” przyjrzeliśmy się, jak nanosi się na bombki dekoracyjne wzory, dzięki którym nabierają one wyjątkowego i unikalnego wyglądu. Na zakończenie wycieczki dzieci otrzymały bombki choinkowe z własnym imieniem oraz komplet bombek do samodzielnego ozdobienia według własnego pomysłu. Wyjazd był bardzo udany, dzieci wróciły zadowolone i pełne wrażeń.