IMG 20161125 173942 wwwW piątek, 25 listopada, w Hali Sportowej „Zbąszynianka” w Zbąszyniu rozegrano finał XVIII Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Drużynowych Szachach. Po raz pierwszy w turnieju – po zdobyciu wicemistrzostwa powiatu – wystąpiła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 11. Rywalizowano na dystansie 9 rund. W pierwszej kolejności przy ustalaniu klasyfikacji brano pod uwagę duże punkty meczowe – 2 za zwycięstwo, 1 za remis (czyli wynik 2-2) i 0 za porażkę.

Ekipa z „Jedenastki” w składzie: 1. Krzysztof Szymczak, 2. Dawid Lamek, 3. Aleksander Janicki, 4. Anna Dura, rez. Konrad Szymczak i Aleksandra Sikora rozpoczęła zawody bardzo dobrze, wygrywając 4-0 z SP Biadki. W meczu tym zagrali rezerwowi – Konrad Szymczak i Aleksandra Sikora, którzy zgodnie wygrali swoje pojedynki. W 2. rundzie zaporą nie do przejścia okazała się zwycięska w końcowym rozrachunku SP 17 Kalisz, jednak runda trzecia to ponownie wygrana, tym razem w stosunku 3-1, z ZSG Szczytniki Duchowne. W kolejnym meczu „Jedenastka” zremisowała z SP Pniewy 2-2, by w piątym spotkaniu pokonać SP 3 Wolsztyn 3-1.

Na półmetku rozgrywek, po 5. rundzie, drużyna plasowała się na wysokiej ósmej pozycji, z trzema wygranymi jednym remisem i jedną porażką na koncie. Nieco słabszy finisz – 2 porażki i 2 remisy w ostatnich czterech rundach zepchnęły ekipę ze szkoły im. Mirosława Feriča do drugiej dziesiątki – na 18. miejsce.

Występ debiutantów w tej imprezie należy jednak ocenić pozytywnie. Indywidualnie najlepiej wypadł Dawid Lamek. Zwycięzca ubiegłorocznego cyklu IV Grand Prix Ostrowa Wielkopolskiego i Wakacyjnego Turnieju o Mistrzostwo O.W. Beskid w Szczyrku uzyskał 7 punktów z 9 partii, grając na II i I szachownicy.

Druga z ostrowskich szkół, które reprezentowały powiat na turnieju finałowym, Szkoła Podstawowa nr 1, zajęła bardzo wysokie 4. miejsce. Łącznie startowały 44 zespoły. Trenerem obu ekip był Paweł Dudziński.

W najbliższy piątek, o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej nr 11 (na I piętrze) odbędzie się 2 turniej z cyklu V Otwartego Grand Prix Ostrowa Wielkopolskiego, na który już teraz organizatorzy serdecznie zapraszają.