20161220 140803 wwwOd kilkunastu dni uczniowie naszej szkoły mają do dyspozycji dwa roboty mBot firmy Makeblock. W ich skonstruowaniu oraz pierwszym uruchomieniu brali udział uczniowie klas szóstych. To właśnie oni element po elemencie połączyli ze sobą w całość wszystkie podzespoły zestawu, a później z pomocą odpowiedniej aplikacji zainstalowanej na smartfonie, przeprowadzili pierwsze testy robota. Co to w zasadzie jest ten mBot? To robot przygotowany przez firmę Mblock, stanowiący doskonałą okazję do poznania podstaw robotyki oraz programowania.

Bazuje na solidnej konstrukcji metalowej (aluminium).

96ad8b72d5e487f9

Ponieważ mBot został przygotowany głównie dla dzieci, jest solidny i łatwy do złożenia. Składa się z 45 elementów, dlatego jego złożenie zajmuje około kwadransa (tak zapewnia producent).

mbot-assemble-process

Robota programujemy za pomocą środowiska mBlock – opartego na Scratch 2.0 (czyli edukacyjnym języku obiektowym, stworzonym jako środek do nauczania dzieci i młodzieży podstaw programowania oraz środowisko programistyczne służące do tworzenia i uruchamiania programów w tym języku)

Elektronika mBota oparta na uproszczonej płytce Arduino, na której wszystkie wyjścia są opisane kolorami, tak aby dziecko nie miało żadnego problemu ze złożeniem robota.

arduino-open-source

W komplecie mBota mamy:

• Czujnik ultradźwiękowy
  • Moduł Bluetooth (lub WIFI w wyższej opcji)
  • Czujnik światła
  • Czujnik linii
  • Czujnik IR
  • RGB-LED (2x)
  • Brzęczyk
  • Przycisk

A w dodatku, mamy 4 gniazda RJ-25 na płycie robota do podłączenia innych czujników lub urządzeń. (w kolejnych postach napiszę więcej o czujnikach i elementach elektroniki robota).

Jakie są możliwości robota – tak naprawdę ogranicza to wyobraźnia, jak zapewniają twórcy, możemy zaprogramować mBota do:

• Robota unikającego ścian i innych przeszkód które spotka na swojej drodze
  • Robota podążającego po linii
  • Robot może wydawać dźwięki
  • Możemy sterować robotem za pomocą dołączonego pilota, lub własnego dowolnego pilota na podczerwień
  • Robot może komunikować się z innymi robotami za pomocą podczerwieni