WIN 20170316 093835 www16 marca 2017 r. odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur Matematyczny”, którego inicjatorem jest stowarzyszenie „Kangourou Sans Fronti'eres” z siedzibą w Paryżu. Konkurs przeprowadzany jest raz w roku jednocześnie we wszystkich uczestniczących w nim krajach. W Polsce głównym organizatorem konkursu jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych (TUWiNM), pracujące pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Konkurs ma charakter jednorazowego testu: bez eliminacji, testów wstępnych, testu finałowego. Zadania oraz termin są ustalane przez stowarzyszenie „Kangourou Sans Fronti'eres”. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. Uczestnicy rozwiązują testy w różnych kategoriach:

- W kategorii „Żaczek” (klasy II SP) jest 21 zadań (7 po 3 punkty, 7 po 4 punkty i 7 zadań po 5 punktów). Uczeń w tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 21 punktów; maksymalnie może więc uzyskać 105 punktów.

- W kategorii „Maluch” (klasy III i IV SP) są 24 zadania (8 zadań po 3 punkty, 8 zadań po 4 punkty i 8 zadań po 5 punktów). Tu na start otrzymuje się 24 punkty; maksymalnie można więc uzyskać 120 punktów. - Klasy V i VI rozwiązują test w kategorii „Beniamin” - zawiera 30 zadań (10 po 3 punkty, 10 po 4 punkty i 10 po 5 punktów). Startują z pulą 30 punktów, maksymalnie może więc uzyskać 150.

Do każdego zadania w każdej kategorii dołączonych jest 5 odpowiedzi oznaczonych literami A, B, C, D, E, z których dokładnie jedna jest poprawna. Za brak odpowiedzi uczestnik konkursu otrzymuje zero punktów, natomiast za odpowiedź błędną lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi otrzymuje punkty ujemne w liczbie 25% przewidzianych za dane zadanie. Celem konkursu jest propagowanie kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach. W naszej szkole cel ten został osiągnięty, gdyż wzięło w nim udział 63 uczniów.

Na wyniki czekamy do 9 maja.