DSC 0991 3 KopiowaniePod hasłem wymiany doświadczeń przebiegła kilkudniowa marcowa wizyta angielskiej delegacji w Szkole Podstawowej nr 11 w Ostrowie Wielkopolskim. Nauczycielki z zaprzyjaźnionej z ostrowską Jedenastką szkoły The RJ Mitchell Primary School w Hornchurch Stephanie Driscoll i Ruthie Sheppard gościły w Ostrowie w ramach Programu Erasmus +. Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Kontakt z angielską szkołą rozwija się wokół tematu „Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk”, a został nawiązany już w 2014 roku.


Panie z angielskiej szkoły w Hornchurch pod Londynem gościły w szkole i przyglądały się jej funkcjonowaniu. Podczas oficjalnego spotkania ze społecznością szkolną w hali sportowej, pani dyrektor Małgorzata Lubojańska powitała gości ciepłymi słowami oraz przedstawiła założenia współpracy między szkołami. Na spotkanie przybył także przedstawiciel Wydziału Edukacji i Sportu pan Artur Bartczak, który w imieniu Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego pani Beaty Klimek przywitał delegację i wręczył upominki, życząc miłego pobytu w szkole i mieście. Uczniowie natomiast powitali zagranicznych gości specjalnie przygotowanym programem artystycznym, w którym znalazły się także utwory w języku angielskim. Panie z Anglii podziękowały w swoim wystąpieniu za występ i pozdrowiły uczniów, co było dla nich nie lada atrakcją usłyszeć brytyjski akcent w oryginale. Na spotkaniu z panią dyrektor Małgorzatą Lubojańską oraz panią wicedyrektor Ewą Wulbach został omówiony harmonogram działań i plan wizyty.
Pierwszego dnia panie z Anglii odwiedziły, m.in. Salę Tradycji poświęconą patronowi szkoły Mirosławowi Ferićowi oraz tematyczne wystawy przygotowane przez szkolnego historyka pana Romana Paszkowiaka. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że jedna z sal (dokładnie jest to biblioteka) szkoły w Hornchurch również nosi imię lotnika Mirosława Ferića, aby upamiętnić jego udział w Bitwie o Anglię. Panie odbyły także spacer po szkole, odwiedzając kolejne klasy, witając się z uczniami, rozmawiając z nimi w języku angielskim, co wzbudziło wśród nich spory entuzjazm. Po południu natomiast zaprosiliśmy panie na spacer ulicami Ostrowa, prezentując miejsca związane z patronem, jak choćby jego dom rodzinny czy Gimnazjum (obecne I Liceum Ogólnokształcące), do którego uczęszczał.
Kolejne dni wizyty były typowo warsztatowe i upłynęły pod znakiem wymiany doświadczeń w praktyce. W kręgu zainteresowań nauczycielek z Anglii znajdują się głównie zajęcia artystyczne z naciskiem na plastykę, dlatego też panie wzięły udział w dwóch lekcjach pokazowych. Pierwsza lekcja miała miejsce w klasach młodszych, była to klasa III a prowadzona przez panią Arletę Doktór. Były to zajęcia poświęcone wiośnie, a ważny element stanowiły tematyczne prace plastyczne z wykorzystaniem stempli samodzielnie wykonanych przez uczniów. Drugą lekcją pokazową były zajęcia z uczniami uzdolnionymi plastycznie ze starszych klas IV-VI. Pani Anna Wikło przedstawiła ciekawą propozycję wytworów sztuki z przedmiotów pochodzących w recyklingu. Obydwie lekcje bardzo podobały się gościom i zakończyły się wystawą prac. Szkoła pokazała gościom z Anglii większość swoich działań: zajęcia szachowe prowadzone przez pana Pawła Dudzińskiego w ramach innowacji „Szachy w szkole”, zajęcia innowacji pedagogicznej pod nazwą „Matematyczne drzewo skarbów” prowadzone przez panie Annę Torzewską i Ewę Strzelec, a także „Ekonomia dla najmłodszych” prowadzone przez panią Sandrę Krell oraz „Matematyczne origami”, które poprowadziła pani Violetta Kordon. Nauczyciel wychowania fizycznego i trener w jednej osobie pan Krzysztof Kaźmierowski zaprezentował trening piłki ręcznej w klasie sportowej, a pani Krystyna Herbik w klasie II a przeprowadziła praktyczne zajęcia w ramach programu „Ratujemy i uczymy ratować”. W sali komputerowej odbyły się natomiast zajęcia z kodowania, które poprowadził pan Wojciech Lesiczka. Pani Driscoll z nieukrywaną przyjemnością udzieliła wywiadu szkolnej gazecie „Ox”, nad którą czuwa pani Katarzyna Kaźmierowska. Młodzi dziennikarze zadawali pytania dotyczące funkcjonowania partnerskiej szkoły, zajęć dodatkowych, ocen. Odpowiadali także na pytania, które pani Driscoll przekazała od angielskich uczniów. Ważnym momentem wizyty angielskich nauczycielek było spotkanie z nauczycielami podczas panelu dyskusyjnego. Była to doskonała okazja, aby poznać się wzajemnie, przedstawić swoje działania, porównać je, wymienić się doświadczeniami i refleksjami dotyczącymi nauczania i funkcjonowania szkoły.
Odwiedziny gości zakończył apel podsumowujący, podczas którego pani Driscoll w imieniu pani Sheppard i swoim podziękowała za wspaniałą, owocną wizytę. Obie strony są żywo zainteresowane kontynuacją współpracy w ramach Programu Erasmus + oraz e-Twinningu, więc korzyści płynące z nawiązanego partnerstwa będą procentować.
Koordytatorami wizyty delegacji z Anglii oraz tłumaczami podczas wizyty byli nauczyciele języka angielskiego: Emilia Wojtasiak, Honorata Klósak i Sławomir Chołuj.