DSC 0526 www12 kwietnia 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 11 w Ostrowie Wielkopolskim odbyły się miejskie eliminacje XL Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym pod honorowym patronatem Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beaty Klimek. Współorganizatorem turnieju była Komenda Powiatowa Policji w Ostrowie Wielkopolskim, a patronat medialny objęła gazeta „Nasz Rynek".

Celem turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez: - popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, - kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu, - popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pomocy przedmedycznej, - popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.

Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwał Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji podinspektor Witold Kolenda, którego wspomagali: st. sierżant Paulina Kozłowska, st. sierżant Małgorzata Łusiak, sierżant Patrycja Lichtarowicz oraz sierżant sztabowy Damian Remblewski.

W rywalizacji turniejowej wzięło udział 8 drużyn ze szkół podstawowych oraz 3 drużyny ze szkół gimnazjalnych. Każdy z uczestników rozwiązywał test dotyczący znajomości przepisów ruchu drogowego oraz zasad poruszania się w obrębie skrzyżowań i wykonywał zadania praktyczne, tj. jazda rowerem po miasteczku ruchu drogowego i rowerowym torze sprawnościowym. Ponadto cała drużyna musiała wykazać się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Klasyfikacja w kategorii szkół podstawowych:

1. miejsce - Szkoła Podstawowa nr 11

2. miejsce -Szkoła Podstawowa nr 13

3. miejsce - Szkoła Podstawowa nr 7

4. miejsce - Szkoła Podstawowa nr 9

5. miejsce - Szkoła Podstawowa nr 5

6. miejsce - Szkoła Podstawowa nr 4

7. miejsce - Szkoła Podstawowa Spółdzielni Oświatowej „Edukator”

8. miejsce - Szkoła Podstawowa nr 6

W klasyfikacji indywidualnej w kategorii szkół podstawowych zwyciężył Aleksander Woliński (SP 7), druga był Wiktoria Kaźmierowska (SP 5), która jednocześnie uzyskała tytuł najlepszej zawodniczki z poziomu szkół podstawowych, trzecie miejsce zajął Piotr Ratajczyk (SP 13).

Klasyfikacja w kategorii szkół gimnazjalnych:

1. miejsce - Gimnazjum nr 4

2. miejsce – Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II Spółdzielni Oświatowej

3. miejsce - Gimnazjum nr 3

W klasyfikacji indywidualnej w kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężył Kacper Banaś (Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II Spółdzielni Oświatowej), drugi był Norbert Warzecha (Gimnazjum nr 4), trzeci Bartosz Pabian (Gimnazjum nr 4). Tytuł najlepszej zawodniczki otrzymała Katarzyna Wczesna (Gimnazjum nr 3).

Do etapu powiatowego, który odbędzie się 26 kwietnia br., zakwalifikowały się drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 11, Szkoły Podstawowej nr 13 i z Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim.

Pamiątkowe dyplomy, nagrody i upominki ufundowane przez Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim, PZU Życie oraz gazetę „Nasz Rynek" wręczał Sekretarz Miasta p. Andrzej Baraniak, podinspektor Witold Kolenda, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 pani Małgorzata Lubojańska i koordynator turnieju p. Wojciech Lesiczka. Poczęstunek dla opiekunów i uczestników ufundowała piekarnia Janicki.