DSC 0723 www28 kwietnia br. w Szkole Podstawowej nr 11 im. Mirosława Feriča odbył się uroczysty apel z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas IV-VI pod kierunkiem nauczycieli p. Honoraty Klósak i p. Sławomira Chołuja, przy współpracy z panią Marzeną Machałą oraz panią Anną Wikło, przygotowali część artystyczną o patriotycznej wymowie. Uroczystość tę zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna.

Młodzi aktorzy przedstawili sytuację polityczno-gospodarczą Polski w tamtym okresie oraz przybliżyli zebranym na apelu ważne dla naszego kraju fakty z przeszłości. Konstytucja 3 Maja miała na celu zachowanie całości i suwerenności państwa, zagwarantowanie przywilejów szlachty, duchowieństwa i mieszczan, wprowadzenie nowej formy ustroju państwa.
Rocznica tych wydarzeń obchodzona jest przez ponad 200 lat i nie przeszkodziły w tym represje ani rozbiory. Polacy widzą w Konstytucji 3 Maja symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Zarówno kilkadziesiąt lat temu, jak i dziś, rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego. Uczniowie w odświętnych strojach z dołączonymi kotylionami w barwach narodowych obejrzeli inscenizację z powagą i zaciekawieniem.