DSC 0168 KopiowanieW poniedziałek, 12 czerwca 2017 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas szóstych z p. Piotrem Sitarzem - Królem Zjednoczonych Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej w ramach cyklu ,,Spotkania z żywą historią”. Niecodzienny gość przedstawił młodzieży ciekawą historię Bractw Kurkowych, działających od wielu wieków w Europie, w Polsce oraz w naszym mieście.

Bractwo Kurkowe w Ostrowie Wielkopolskim jest najstarszym stowarzyszeniem w mieście. Powstało w 1730 roku i działa do dzisiaj. Głównym zadaniem Bractwa jest działalność patriotyczna i strzelecka, zgodnie z maksymą ,,Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie”, udział w zawodach, jak również w uroczystościach państwowych czy kościelnych.
Podczas spotkania uczniowie mogli zobaczyć wiele pamiątek związanych z Bractwem, m.in. tarcze strzelnicze, broń palną, szable, medale i inne rekwizyty.
Na zakończenie spotkania młodzież zadawała gościowi interesujące pytania, a także wręczyła pamiątkowe podziękowanie. Uczniów zainteresował także moment oddania przez p. Piotra Sitarza na boisku szkolnym trzech salw armatnich, które zadedykował Prezydentowi RP, Patronowi SP11 i uczniom szkoły. Była to bardzo ciekawa i niecodzienna lekcja historii.