2 wwwW środę, 7 czerwca 2017r. uczniowie klasy II a wybrali się na wycieczkę do Kaliskiego Grodu Piastów na Zawodziu. Tam czekało na nich wiele atrakcji. Poznali relikty średniowiecznego grodu, wyposażenie średniowiecznych chat, a także codzienne zajęcia i zwyczaje naszych przodków. Dzieci dowiedziały się, że w dawnych czasach w tej okolicy żyli chłopi, kowale i rycerze. Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z zasadami działania repliki XV-wiecznej prasy drukarskiej Jana Gutenberga.

Podczas spotkania omówiono najważniejsze etapy drukowania historycznych książek, budowę ołowianych czcionek. Dzieci samodzielnie podejmowały próby drukowania kartek. Ciekawym doświadczeniem była nauka pisania gęsim piórem i pieczętowanie pieczęcią lakową w skryptorium Galla Anonima. Najbardziej podobała się dzieciom zabawa w archeologów, podczas której poznali sposób wydobywania z ziemi znalezisk. Odkryli, m.in. czaszki zwierząt, miecze, nożyki, podkowy, ceramikę oraz bursztyny. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry i zabawy plebejskie. Wiele radości sprawiła im walka na maczugi, przeciąganie liny, strzelanie z łuku, rzucanie z procy do wody ziemniakami jak również łowienie ryb w fosie grodowej. Uczyli się rozpalać ogień za pomocą krzemienia. Dzieci miały również okazję zaprezentować się w niecodziennym stroju, przymierzając strój rycerza. Wycieczka była bardzo udana, uczniowie dowiedzieli się wielu interesujących ciekawostek na temat archeologii. Spędzili przyjemnie i wesoło czas.