1 www20 października br. w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania w Szkole Podstawowej nr 7 odbył się I Międzyszkolny Konkurs Kodowania w Scratch. Inicjatywę wsparła Fundacja TechSoup prowadząca program TechSoup Polska, a organizatorem było Stowarzyszenie „Czas dla Dzieci”. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Piotr Kałużny i Mateusz Świtała z klasy 5b. W ramach konkursu uczniowie ostrowskich szkół podstawowych podjęli rywalizację w dwóch etapach:

Etap I - Debugowanie – wyszukiwanie i poprawianie błędów w skryptach programu Scratch - uczestnicy mieli za zadanie znalezienie błędu w gotowym skrypcie i poprawienie go tak, aby program zadziałał prawidłowo. Zadanie składało się z około 11 skryptów o rosnącym poziomie trudności. Błędy polegały, między innymi na niepołączonych bloczkach, niewłaściwie użytych bloczkach, złej kolejności bloczków, braku właściwego bloczka w skrypcie.

Etap II - Freestyle „10 bloczków” – stworzenie programu na bazie 10 bloczków. W tym etapie uczestnicy mieli za zadanie przygotowanie dowolnego programu o charakterze edukacyjnym z wykorzystaniem nie więcej niż 10 różnych bloczków. Bloczki zostały wybrane losowo tuż przed rozpoczęciem zadania. Wszystkie projekty były oceniane według następujących kryteriów: scenariusz, stopień trudności, efekt wizualny, walor edukacyjny. Piotr i Mateusz stworzyli program, który miał służyć do nauki podstaw języka hiszpańskiego. Nasi koderzy zajęli IV miejsce, plasując się tuż za podium. Konkurs był doskonałą okazją do sprawdzenia swoich wiadomości, jak również dał możliwość spotkania z innymi osobami, które interesują się kodowaniem i programowaniem.