20180301 123539 1 wwwW czwartek, 1 marca 2018 r. odbył się finał międzyszkolnego konkursu recytatorskiego upamiętniającego 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Organizatorem przedsięwzięcia w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz powstania Republiki Ostrowskiej była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego, a patronat nad projektem objęła Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek i senator RP Łukasz Mikołajczyk. Celem zadania było utrwalanie postaw patriotycznych wśród młodzieży i upamiętnienie zwycięskiego zrywu Wielkopolan.

W uroczystości uczestniczyli również Wicewojewoda Wielkopolski Marlena Maląg, Wiceprezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Ewa Matecka, Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Jolanta Maćkowiak oraz radni miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Jury postanowiło wyróżnić ucznia naszej szkoły Michała Rajewskiego z klasy IV b, który zachwycił zebranych ekspresją swojego wystąpienia. Michał zaprezentował wiersz Leona Bochenka „O cześć Powstańcom, sława!...”, uzyskując poza konkursem nagrodę specjalną Wojewody Wielkopolskiego.