10 listopada 2010 roku w naszej szkole odbyła się niezwykła akademia. Była  to niezapomniana lekcja historii poświęcona Odzyskaniu Niepodległości w 1918 roku. Koordynatorzy tego artystycznego przedsięwzięcia pani Emilia Wojtasiak oraz pan Wojciech Lesiczka, a także uczniowie kl. IVc, aktorzy szkolnego kółka teatralnego oraz szkolne chórzystki,  przenieśli nas o całe 92 lata. Przypomnieli nam lata niewoli, wydarzenia związane z odzyskaniem wolności oraz postać marszałka Józefa Piłsuskiego i działalność polskich legionów. Akademia była montażem słowno-muzycznym wzbogaconym dodatkowo interesującą prezentacją, która pomogła uczniom uruchomić wyobraźnię i doskolane oddała atmosferę tamtych lat. Występujące uczennice wcieliły się w postaci kobiet: matek, żon, córek, które opłakiwały mężczyzn poległych w walce. Symbolem ich smutku i żałoby były czarne sukienki, natomiast podsumowaniem tusz muzyczny "O mój rozmarynie" (pieknie zagrany na pianinie przez Marysię Przybylską z kl. VIb) oraz wzruszająca pieśń "Rozkwitały pąki białych róż" w wykonaniu solistek chóru: Julii Dutkiewicz, Agaty Twardowskiej i Sary Hylińskiej. Występujący chłopcy, a byli to: Krystian Nowak kl. VIa, Mikołaj Michalski kl. VIa, Michał Tomalak kl. VIa oraz Huberty Snadny z kl. IVc, odegrali postaci legionistów. Ubrani w wojskowe stroje zaprezentowali patriotyczne wiersze oraz patriotyczne pieśni polskich legionów. Postać marszałka Józefa Piłsudskiego brawurowo odegrał Piotr Rynkowski, który przytoczył fragment historycznego przemówienia do I Kompanii Kadrowej. Na uwagę zasługują także recytacje: Sandry Brzózki, Weroniki Śliwińskiej, Magdaleny Kołodziej, Agnieszki Paterczyk oraz Aleksandry Kożańskiej z kl. VIa, a także scenki dramowe w wykonaniu: Emilii Myślckiej, Agaty Wieruchowskiej, Marii Matuszak, Hanny Góźdź i Martyny Bestry. Całą uroczystość poprowadzili: Agata Twardowska z kl. VIa oraz Albert Połomski z kl. IVc, natomiast przemówienie o tym, jak ważny w życiu każdego człowieka jest patriotyzm, wygłosiła pani dyrektor Małogorzata Lubojańska. Muzyczną oprawę zapewnił akademii chór szkolny pod opieką niezapomnianej pani Lidii Wojciechowskiej, który wykonał szereg patriotycznych pieśni oraz piosenkę wieńczącą akademię pt. "Żeby Polska była Polską", która długo pozostanie w naszych myślach...i pamiętajmy, aby codziennie pamiętać słowa, które mawiał J.F.Kennedy "Nie pytajmy, co może zrobić dla nas ojczyzna. Pytajmy, co my możemy dla niej uczynić."