Noc Naukowców to jedyna taka noc w Europie. Noc pełna niezapomnianych wrażeń! W tym samym czasie 28 września br. w całej Europie odbyły się imprezy popularno - naukowe i rozrywkowe pod hasłem: Researchers'Night. Celem imprezy było zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań. A wszystko to w atmosferze zabawy. Tej jedynej nocy naukowcy odeszli od swoich codziennych obowiązków, aby bawić się wspólnie z publicznością. Każdy mógł się przekonać, że nauka jest pasjonująca i ciekawa. Nie można przespać tej Nocy! W tym roku uczniowie naszej szkoły, pod okiem opiekunów: pani Beaty Ławrynowicz, pani Anny Torzewskiej i pana Pawła Foedke, również wzięli udział w takiej imprezie organizowanej przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Jaki jest związek węgla z fizyką, chemią i biologią? Co to jest nanotechnologia? Co to jest grafen i jak najłatwiej go uzyskać? Jaką rolę układy węglowe pełnią w komórkach ludzkiego organizmu? Na te i inne pytania odpowiedzieli na interaktywnym wykładzie naukowcy z Centrum NanoBioMedycznego UAM.
Prof. R. Makarewicz wykazał, że elektrony molekuł powietrza posiadają własne tory, a błyskawica to przepływ bardzo szybkich elektronów w wąskiej rurce. Wewnątrz tej rurki prędkość molekuł jest bardzo duża, co powoduje wzrost temperatury i zaburzenie torów elektronów. Stąd silny grzmot i jasna błyskawica. Życie codzienne to nieustanna wymiana informacji, nie tylko pomiędzy istotami żywymi, ale i maszynami. Internet rzeczy niepostrzeżenie trafił pod strzechy i wprowadził ludzkość w świat dotychczas znany jedynie z filmów science fiction. Czy ta rzeczywistość jest tylko dla wybranych? „Świat przyszłości…to dziś”. To kolejny wykład, w którym mieliśmy okazję uczestniczyć.
Pełni wrażeń i emocji, bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do domów i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję.