3 www

16 października br. w ostrowskiej Synagodze odbyła się III Konferencja w ramach Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka pt. MOJE PRAWO – BEZPIECZEŃSTWO. Organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej w Ostrowie Wielkopolskim. Wydarzenie skierowane było przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, ale również nauczycieli, pedagogów i innych przedstawicieli sektora edukacyjnego. Podczas konferencji naszą szkołę dumnie reprezentowali uczniowie będący członkami Samorządu Uczniowskiego: Klara Czerewkiewicz, Julia Szyja, Oliwia Kasprzak, Julia Kunicka, Hanna Grycman, Mikołaj Kończak oraz Dawid Lamek wraz z opiekunem SU - panią Ewą Gil oraz pedagogiem szkolnym panią Patrycją Augustyniak. Konferencja objęła szeroko pojętą tematykę bezpieczeństwa. Prelegentami byli przedstawiciele takich instytucji jak Straż Pożarna, Policja, Straż Miejska, pracownicy Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień oraz pedagog szkolny.

Poruszono problematykę związaną z zażywaniem dopalaczy, narkotyków i innych używek oraz skutków ich przyjmowania. Przedstawiciel Straży Pożarnej omawiał zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa na drodze, w domu, w szkole. Przypomniano uczniom numery alarmowe wszystkich służb ratunkowych. Funkcjonariusze Policji mówili o właściwym korzystaniu z technologii informacyjno-komunikacyjnych, bezpieczeństwie w Internecie, rozważnym jego użytkowaniu.

Pedagog szkolny nawiązała do indywidualnych potrzeb dotyczących bezpieczeństwa, włączyła uczniów i pozostałych uczestników spotkania do dyskusji na ten temat. Niezwykle ważne jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży zagadnień zw. z bezpieczeństwem oraz kształtowanie właściwych postaw wobec zagrożeń. Obok bezpieczeństwa związanego z zachowaniem wobec obcych, właściwym reagowaniem podczas pożaru czy zdarzeń drogowych, niezażywaniem substancji psychoaktywnych (itp.) niewątpliwie istotna jest wiedza na temat bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, respektowania prywatności informacji, ochrony danych i praw własności intelektualnej oraz zachowania rozwagi w korzystaniu z portali społecznościowych. Jest to niezwykle istotne, choćby po to by nie zatracić kluczowych wartości, takich jak szacunek do drugiego człowieka. Wiedza w tym zakresie jest elementem prawidłowego funkcjonowania i rozwoju społecznego każdego współczesnego ucznia.