1 jako pierwsze26 października 2018 roku uczniowie klasy VII a, VII b i VII c wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Śmiełowa, gdzie mieści się Muzeum im. Adama Mickiewicza. Podczas zwiedzania można było usłyszeć wiele ciekawostek o narodowym wieszczu i zobaczyć przepięknie zachowane eksponaty. Życie Adama Mickiewicza obfitowało w niezwykłe wydarzenia, dlatego też wykład pani przewodnik spotykał się z dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży.

W jednym z muzealnych pomieszczeń zaprezentowano wydania „Pana Tadeusza” w wielu językach, np. francuskim, niemiecki, rosyjskim, litewskim, wietnamskim, chińskim, koreańskim, hebrajskim, czy też w alfabecie Braille’a. Bardzo interesujący był fakt, że w Śmiełowie gościli Henryk Sienkiewicz, Ignacy Jan Paderewski, czy Wojciech Kossak. Uczniom najbardziej spodobała się praca w grupach. Na specjalnie przygotowanych kartach rozwiązywali oni zadania związane z życiem i twórczością pisarza. Pozwalało to na swobodne poruszanie się po kilku wyznaczonych salach, samodzielną pracę, uważne przyglądanie się nawet najdrobniejszym eksponatom, gdyż każdy z nich kryć mógł odpowiedź na zadane pytanie. Uczniowie klas VII rewelacyjnie poradzili sobie z tym wyzwaniem i wykazali się dużą wiedzą na temat narodowego wieszcza. Wyprawa do Śmiełowa była znakomitą okazją na bliższe poznanie postaci Adama Mickiewicza.

Wycieczkę zorganizowano w związku z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Niepodległa”.