6 wwwW piątek, 9 listopada 2018 roku z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości w Szkole Podstawowej nr 11 odbyły się uroczyste akademie dla klas I – IV i V – VII. Ponadto wychowankowie klas VI i VII wzięli udział w wykładzie pt. „Nie zapominajmy o kobietach niepodległości” przygotowanym przez panią mgr Małgorzatę Wielgosz, doktorantkę Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Uczniowie w montażu słowno – muzycznym przybliżyli historię odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dla uczczenia tak wielkiego dla wszystkich Polaków wydarzenia, wspólnie odśpiewano cztery zwrotki hymnu państwowego, a także hymn szkoły. Zatańczono „Poloneza”, odegrano scenkę walki Polski z zaborcami oraz przedstawiono najważniejsze historyczne wydarzenia. Nie zabrakło również patriotycznych pieśni takich, jak: „Marsz Pierwszej Brygady” czy „Rota”. Przedstawienie zostało wzbogacone o piosenki: „Wolność” Macieja Balcara i „Jedenasty listopada”. Na zakończenie wszyscy przypomnieli sobie „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy. Zwieńczeniem całości był niezwykle wzruszający taniec z flagą. Akademię przygotowali: p. Natalia Janowska, p. Marzena Machała, p. Anna Torzewska oraz p. Sławomir Chołuj. Dekorację przygotowała p. Anna Wikło. Oprawa muzyczna, jak również przygotowanie odpowiedniego programu nadawały temu wydarzeniu niezwykłą rangę. Poprzez takie działania uczymy dzieci historii, patriotyzmu, miłości do Ojczyzny. Żyjemy w wolnym kraju, ale pamiętajmy, że wolność i niepodległość nie jest dana raz na zawsze, trzeba o nią dbać i ją pielęgnować.