1 www27 listopada nasza szkoła gościła przedstawicieli Delegatury Wielkopolskiego Urzędu Celnego w Kaliszu. Zaproszeni goście - rachmistrz Karolina Kwiatkowska, st. rachmistrz Magdalena Nowicka i st. rewident Marek Dobrowolski w ramach akcji informacyjno - edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej przybliżyli uczniom klas szóstych zagadnienia dotyczące działalności służby celnej na temat ochrony gatunków fauny i flory zagrożonych wyginięciem w kontekście konwencji CITES.

 

Nieograniczone pozyskiwanie roślin i zwierząt ze środowiska naturalnego to jedna z głównych przyczyn wymierania gatunków na świecie. Czy musimy mieć egzotyczne zwierzęta w naszych domach? Żywe zwierzęta, gatunki chronione i zagrożone wyginięciem, przewożone są do Polski z całego świata. Transport odbywa się w bardzo złych warunkach: w schowkach, paczkach, torbach i klatkach. Wiele z nich umiera w czasie podróży. Ale dziesiątki tysięcy żywych zwierząt trafia do sklepów zoologicznych, na giełdy i do prywatnych hodowli. Egzotyczne zwierzęta nie są gatunkami udomowionymi. Nawet najlepsza klatka, akwarium lub terrarium będą dla nich niewygodne i zupełnie inne niż naturalne warunki, w jakich powinny żyć. Zawsze należy pamiętać, że przedstawiciele dzikiej fauny najlepiej wyglądają i czują się w swoim środowisku naturalnym.

Drugim zagadnieniem zasygnalizowanym przez prelegentów był temat nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych w tym w sieci internetowej. Hazard to wszelkiego rodzaju gry na pieniądze, konkursy SMS-owe, zdrapki i inne loterie. Zagadnienie jest o tyle ważne, że ze względu na dostępność maszyn do gier i gier hazardowych w tym przez Internet, problem uzależnień od hazardu w Polsce stopniowo wzrasta. To właśnie młodzi ludzie jako mniej dojrzali emocjonalnie są bardziej podatni na pokusy.

Młodzież mogła także obejrzeć ekspozycję różnych przedmiotów, które zostały zarekwirowane i zabezpieczone przez służby celne na granicy państwa.