5 wwwwSzacunek to istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów, skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.

11 lutego w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas 7 z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim. Spotkanie nawiązywało do tegorocznego hasła DBI - Działajmy Razem! i miało na celu zwrócenie uwagi na fakt, iż każdy użytkownik sieci ma bezpośredni wpływ na tworzenie bezpiecznego i przyjaznego Internetu. Ponadto prelekcja akcentowała zagrożenia, jakie niesie ze sobą nieostrożne i nieświadome korzystanie z Internetu. Komisarz Krzysztof Kula oraz starsza sierżant Patrycja Lichtarowicz, uświadamiali uczniom, że każdy ponosi odpowiedzialność za działania podejmowane w sieci i za to, w jaki sposób z niej korzysta. Goście podkreślali, że w Internecie nikt nie jest anonimowy, a każda wirtualna aktywność zostawia po sobie cyfrowy ślad. Krzywdzenie kogoś w sieci, z punktu widzenia etyki, ale i prawa, jest tak samo traktowane jak to w realnym świecie. Policjanci ostrzegali także przed lekkomyślnym zamieszczaniem w Internecie swoich zdjęć i danych osobowych, a także przed umawianiem się z obcymi. Na koniec spotkania goście przypomnieli, że ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia u dorosłych, rodziców, pedagoga czy wychowawcy. Pomocy i odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące korzystania z Internetu, cyberprzemocy i zagrożeń można szukać na stronach www.helpline.org, www.dyżurnet.pl lub pod darmowym numerem telefonu 116 111.

Pomocy i odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące korzystania z Internetu, cyberprzemocy i zagrożeń można szukać na stronach www.helpline.orgwww.dyżurnet.pl lub pod darmowym numerem telefonu 116 111.