2 wwwW ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” uczniowie klasy Ic od października realizują szereg działań związanych z zasadami zdrowego odżywiania. W związku z tym wychowawczyni przeprowadziła z dziećmi krótką pogadankę na temat zawartości ich „śniadaniówek”. Każdy z uczniów po kolei wypowiedział się, z czego zwykle składa się jego drugie śniadanie. Odpowiedzi były różne, począwszy od owoców i warzyw, kanapki aż po słodycze.

Wyznania znalazły potwierdzenie w pracy plastycznej pt: „Moje drugie śniadanie”. Rozmowa moderowana przez nauczyciela, nakierowana była tak, by uświadomić dzieciom, jak ważne w diecie młodego człowieka jest spożywanie owoców i warzyw w różnej postaci. Na planszy (sylwetce człowieka) przedstawiono dzieciom wykaz witamin oraz ich znaczenie w codziennej diecie. Dzieci zostały zapoznane z pięcioma grupami kolorystycznymi owoców i warzyw, co bardzo je zainteresowało. Widać, że do tej pory znały tylko jedną witaminę, a mianowicie: witaminę C. W dalszej części lekcji dzieci potrafiły już (z pomocą nauczyciela) przyporządkować do określonej grupy dany owoc i warzywo. Ponadto, potrafiły nazwać każde warzywo, a były one bardzo różne i niektóre nie tak powszechnie używane w gospodarstwach domowych. Na kolejną lekcji każde dziecko miało za zadanie przynieść rozmaite warzywa i owoce, np. nać pietruszki, seler naciowy, ogórek zielony, brokuł, śliwki, zieloną paprykę, kiwi, zielone/białe winogrona, korzeń pietruszki, seler, cebulę, kalafior, marchew, dynię, gruszkę, pomidora, brzoskwinię, cytrynę, banana, buraka, czerwoną paprykę. Następnie przeprowadzono konkurs dotyku i smaku. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy „WARZYWA” i „OWOCE”, każda drużyna miała swojego reprezentanta. Zdecydowanie lepiej poszło dzieciom rozpoznawanie warzyw i owoców po dotyku, niż po smaku. Wygrała drużyna Ignasia, której reprezentant odgadł po smaku wszystkie warzywa i owoce. Następnie, jako podsumowanie tych zajęć, każde dziecko otrzymało kartę pracy „Smacznie-zdrowo-kolorowo”, którą miało uzupełnić owocami i warzywami, zgodnie z ich grupami kolorystycznymi. Dzieci bardzo dobrze wykonały to zadanie.


8 listopada, przy okazji obchodzonego Dnia Zdrowego Śniadania, uczniów klasy I c odwiedziła psychodietetyk pani Karolina Szymanowska, która przybliżyła im zasady zdrowego odżywiania, posługując się piramidą żywieniową oraz zachęciła do sięgania po zdrowszą alternatywę dla chipsów, krakersów czy słodkich batonów i wafli, którymi niewątpliwie są m.in. orzechy, suszone owoce, warzywa, pestki dyni, słonecznika. Uczniowie otrzymali od pani dietetyk ulotkę na temat zdrowego odżywania oraz listę zdrowych przekąsek.