Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W roku 2011 obchody DBI przypadały w dniu 8 lutego. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) - realizatorów unijnego programu "Safer Internet". Głównym partnerem DBI 2011 jest Fundacja Orange.

Główną ideą narodowych obchodów DBI jest inicjowanie lokalnych działań, w ramach których dzieci, młodzież i nauczyciele aktywnie angażują się w prace nad projektami poświęconymi bezpieczeństwu w Sieci. Z okazji DBI organizowane są w całej Polsce zajęcia edukacyjne, happeningi, kampanie informacyjne, konkursy i inne akcje, które trwają przez cały miesiąc luty. Ze względu na przypadający  w tym okresie termin ferii zimowych w województwie wielkopolskim, obchody DBI w naszej szkole  trwały już od połowy stycznia.

W ramach inicjatywy DBI 2011 na stronie internetowej szkoły pojawił się baner oraz broszura informacyjna. Uczniowie przygotowali plakaty, scenki sytuacyjne, prezetacje multimedialne na temat zagrożeń oraz bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu. Najciekawszą pracą okazał się film przygotowany przez uczennice klasy VIb - przedstawiający zagrożenia płynące z nieodpowiedzialnego korzystania z komunikatorów internetowych oraz zgrożenia związane ze "znajomościami interenetowymi". Uczniowie wzięli rownież udział w pogadankach, prezentacjach multimedialnych "3...2...1... Internet". Zapoznali się ze stronami, na których można znaleźć informacje na temat bezpieczeństwa w sieci oraz dowiedzieli się, gdzie można uzyskać pomoc, w sytuacji gdy coś ich zaniepokoi.

- kliknij OTWÓRZ/ZAPISZ

Jako podsumowanie obchodów DBI 2011 - wśrod uczniów klas 4-6 przeprowadzona została ankieta "Wykorzystywanie nowych technologii informacyjnych oraz zjawisko cyberprzemocy wśród uczniów SP 11 w Ostrowie Wielkopolskim" , z wynikami której można zapozać się poniżej.

ikona_excel - kliknij OTWÓRZ/ZAPISZ