22 września 2011 roku uczniowie uzdolnieni z klas V-VI wzięli udział w wycieczce do Biskupina. Mieli oni okazję uczestniczyć w Festynie Archeologicznym "Grecja - narodziny Europy". W tym roku mogliśmy poznać bliżej starożytną Grecję. Eksponowana w pawilonie muzealnym w rezerwacie archeologicznym wystawa przypomniała uczniom o antycznych korzeniach kultury europejskiej i ukazała, jak wiele zawdzięczamy osiągnięciom starożytnych Greków w wielu dziedzinach, nie tylko w gospodarce, ale również w kulturze, sztuce, nauce, filozofii czy nawet ustroju politycznym.
Uczniowie rozwijali swoje pasje poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju warsztatach np. lepienia i rekonstrukcji naczyń, w warsztatach tanecznych czy wyrobu narzędzi i ozdób z kości, rogu i poroża.
Pokazy ludowych tańców greckich, pokazy walki i uzbrojenia, starożytne wynalazki wprost z Centrum Nauki Kopernik, pokaz starożytnej mody greckiej, ceremonia ślubna starożytnych Greków, pokazy fryzur i makijażu greckiego, odlewanie i bicie greckich monet to tylko niektóre punkty z bogatego programu "Dnia Muzy Pieśni - Polihymnia.
Przedstawione na wystawie oraz na festynie elementy antycznej kultury greckiej przybliżyły nam, współczesnym Europejczykom nasze źródła, które nie tylko łączą mieszkańców naszego kontynentu, bez względu na pochodzenie, ale także odróżniają ich od innych cywilizacji i kultur.
Starożytność od zawsze pasjonowała ludzi, budziła zachwyt i inspirowała do twórczości.
Spędzając czas w Biskupinie uczniowie mogli nie tylko uzupełnić swoją wiedzę o antyku, ale wzbogacić swoje pasje, pewne wyobrażenia i wizualne wzorce dotyczące tego, jak wyglądało życie starożytnych Greków, jak wyglądali oni sami i ich otoczenie.