30 września 2011roku uczniowie klasy 3b uczestniczyli w lekcjach muzealnych, które odbyły się w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Pierwsza lekcja o tematyce „Jak dawniej w szkole bywało” realizowana była w izbie szkolnej stanowiącej część muzealnej ekspozycji. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z warunkami nauczania w dawnej szkole wiejskiej sto lat temu, prezentowano wyposażenie (podręczniki, kałamarze, obsadki, tabliczki łupkowe z rysikami itp.) oraz zapoznano z warunkami życia nauczyciela w dawnej wsi śląskiej.

Podczas zajęć uczniowie pisali rysikami na tabliczkach oraz gęsim piórem. Temat drugiej lekcji „Od ziarenka do bochenka - chleb nasz powszedni” miał na celu omówienie roli chleba w życiu człowieka, zapoznanie ze zwyczajami związanymi z wypiekiem chleba, pokazaniem miejsca chleba w literaturze ludowej i przysłowia, przedstawienie sposobów mielenia zboża dawniej i dziś, narzędzi używanych podczas wypieku chleba, uczestnictwo w przygotowaniu chleba do wypieku w starym piecu. Na koniec zajęć dzieci zajadały się świeżo upieczonym, smacznym chlebem.