Poniedziałkowy ranek 26 listopada klasy IV-VI rozpoczęły od apelu poświęconego wyjątkowemu człowiekowi – Januszowi Korczakowi. W związku z ogłoszeniem bieżącego roku, Rokiem Janusza Korczaka, postanowiliśmy przybliżyć uczniom postać tego niezwykłego lekarza (z wykształcenia), pisarza (z zamiłowania) oraz pedagoga (z powołania). Uczniowie zapoznali się bliżej z jego osobą oglądając prezentację opisującą jego twórczość, życie, a przede wszystkim bohaterskie oddanie i poświęcenie dzieciom.

Po obejrzeniu filmu i wysłuchaniu wykładu, uczniowie udali się do klas, gdzie dyskutowali o Korczaku, jego życiu i decyzjach, jakie podjął oraz o poważnych kwestiach w życiu człowieka, takich jak: prawda, wybory życiowe, śmierć, oddanie drugiemu człowiekowi. Korczak był także wielkim innowatorem w czasach, w których żył. W związku z przystąpieniem do II Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczna Szkoła-Bezpieczny został ogłoszony konkurs, w którym uczniowie mogli przedstawić swoje innowacyjne pomysły na temat „Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi?” Konkurs literacki wygrała Sylwia Poprawa z klasy Vb (jej praca ukaże się wkrótce w szkolnej gazecie „Ox”),wyróznione zostały także prace Agnieszki Miętkiewicz z kl. IVb oraz Joanny Ścibior z kl. VIb. Czwartkowy ranek 29 listopada klasy I-III rozpoczęły filmowo. Dzieci tych klas także zapoznały się z osobą Janusza Korczaka w krótkim wprowadzeniu o jego życiu oraz oglądając animowaną wersję „Króla Maciusia Pierwszego”.

 

Ogłoszono również wyniki konkursu plastycznego, wyrózniona została praca Norberta Warzechy z klasy IIIb, który w interesujący sposób przedstawił plastycznie swoje pomysły na temat „Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi”. Korczak zwykł mówić „Nie ma dzieci – są ludzie”, nie zapominajmy nigdy, że dzieci są ludźmi i posiadają niezbywalne prawo do szacunku i godnego traktowania.