W  bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do kilku projektów. Jednym z nich, wyjątkowo obszernym, był program „Szkoła z klasą”. W ciągu całego roku uczniowie pod kierunkiem nauczycieli, czyli członkowie zespołu 2.0, realizowali poszczególne zadania z wykorzystaniem technologii informacyjno–komunikacyjnej. Festiwal był podsumowaniem całego programu oraz realizowanych w kwietniu projektów edukacyjnych.

Odbył się on w naszej szkole  22 maja 2013 roku w godzinach popołudniowych. Składał się z dwóch części. Pierwsza -  na parterze szkoły. Tutaj podsumowania swoich projektów dokonali uczniowie z klas I – III.

Myśl przewodnia tej części Festiwalu dotyczyła realizowanych przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, w tym przypadku członków zespołu 2.0, projektów i brzmiała: „Nasze zdrowie zależy od nas”. Organizacją zajęli się nauczyciele realizujący projekty z wykorzystaniem TIK.

Druga część odbyła się na pierwszym piętrze dla klas starszych. Motywem przewodnim Festiwalu była matematyka, a konkretnie jej związek z innymi dziedzinami, przedmiotami, a najbardziej z patronem naszej szkoły. „Matematyka i  Ferič” – to niezwykłe zadanie, które realizowali w różnych wymiarach z wykorzystaniem TIK, członkowie zespołu 2.0 w klasach IV – VI.  W przygotowania zaangażował się cały zespół, a także nauczycielki matematyki ze względu na bezpośredni związek z tematem.

Zaproszeni goście to władze samorządowe, dyrekcja, rodzice, nauczyciele i oczywiście uczniowie biorący udział w projekcie. Nie obyło się bez kamer, aparatów fotograficznych, a przede wszystkim wydarzeniem priorytetowym było pokazanie wszystkim efektów naszej pracy poprzez prezentacje multimedialne na dużych ekranach.

Uczniowie i ci mali i starsi, wystąpili z bogatym programem artystycznym, prezentując swoje zdolności recytatorskie, wokalne, taneczne jak również umiejętności sportowe. A wszystko przygotowane zostało z wykorzystaniem nowoczesnej technologii. W obu grupach projektowych uczniowie bardzo angażowali się w przygotowanie prezentacji.

Na holach i w klasach przygotowane zostały wytwory prac uczniów. Można było zwiedzać, oglądać, a nawet skorzystać  z przygotowanych w ramach projektów gier stolikowych.

Rodzice z dużym zainteresowaniem oglądali występy swoich pociech i podziwiali przygotowane wystawy z wypracowanymi zadaniami przez biorących udział w projekcie uczniów. Dużym powodzeniem cieszyła się również wystawa zdjęć, na której śledzić można było przebieg całego projektu.

Był to bardzo pracowity, a zarazem udany i pełen pozytywnych wrażeń dzień.

Koordynator programu

Justyna Uciechowska