12 grudnia 2013 r. w Gimnazjum nr 4 odbyła się akademia upamiętniająca 95. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. W uroczystości wzięli udział: Sekretarz Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Andrzej Baraniak, wicestarosta ostrowski Tomasz Ławniczak, radni miasta: Andrzej Kornaszewski i Zygmunt Malik, Ksiądz Kanonik Maciej Wyzujak,  Komendant Hufca ZHP hm. Dariusz Potasznik, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 Małgorzata Mizerna oraz dyrektor Gimnazjum nr 4, nauczyciele, uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 7 i 11 oraz Gimnazjum nr 4.

Gimnazjaliści uczcili pamięć powstańców poezją, śpiewem i tańcem. Po występach artystycznych obejrzeliśmy prezentację multimedialną dotyczącą kina przedwojennego i pokaz mody 20 – lecia międzywojennego. Mieliśmy okazję skosztować specjałów kuchni wojskowej, jak i codziennej z tego okresu oraz wziąć udział w instruktażu pierwszej pomocy przedmedycznej. Wizyta w gimnazjum była doskonałą okazją, aby obejrzeć pracownie - chemiczną i fizyczną, w których uczniowie nawiązywali do okresu walk powstańczych poprzez różne doświadczenia.

Na zakończenie dyrektor Gimnazjum nr 4 Andrzej Knopiński podziękował wszystkim za udział w uroczystości i życzył młodzieży, aby mądrze korzystali z wolności, o którą przed laty walczyli powstańcy.