W niedzielę 16 lutego, w ostatni dzień tegorocznych ferii zimowych, w Szkole Podstawowej nr 11 w Ostrowie Wielkopolskim odbył się VII Ogólnopolski Turniej Szachowy dla Dzieci i Młodzieży o Puchar Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego. Startowało 56 zawodników w trzech grupach – gimnazjalistów, szkół podstawowych i do lat 7. Dzieci przyjechały m. in. z Warszawy, Wrocławia, Poznania, Konina, Milicza, Kalisza, Ostrzeszowa i oczywiście z Ostrowa. W najstarszej grupie rywalizowało 9 zawodników. Zwycięzcą okazał się Maciej Piotrowski (KTS Kalisz). Najlepsza wśród dziewcząt była Magdalena Jezierska (Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ostrowie Wlkp.).

Szczegółowe wyniki Turnieju Gimnazjalistów

W grupie szkół podstawowych, w której grało 31 zawodników, zwyciężył Radosław Dytman (MUKS MDK „Fabryczna” Wrocław). Wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Julia Sienkiewicz (OTSz/SP 11 Ostrów Wlkp.), przed Patrycją Kowalewską (OTSz/SP 1 Ostrów Wlkp.).

Szczegółowe wyniki Turnieju Szkół Podstawowych

W turnieju dzieci do lat 7 zwycięstwo odniosła z kolei Zuzanna Jędrzejewska z KTS Kalisz, wygrywając rywalizację zarówno z dziewczętami, jak i z chłopcami. Najlepszy spośród chłopców był Wiktor Goździewicz z Szachmistrza Kalisz. W tej kategorii grało 16 zawodników.

Szczegółowe wyniki Turnieju Dzieci do lat 7

Organizatorzy zapewnili soki i poczęstunek dla dzieci. Znalazło się również miejsce, w którym rodzice mogli spokojnie napić się kawy czy herbaty oraz spróbować ciasta ufundowanego przez sponsora imprezy Piekarnię R. Janicki. W przerwach pomiędzy rundami dzieci mogły skorzystać z sali zabaw.
Dodatkową atrakcję wieńczącą zawody stanowiły mecze handicapowe o Superpuchary Posła RP Andrzeja Dery pomiędzy zwycięzcami grup turniejowych szkół podstawowych i gimnazjalnych. Puchary te zdobyli: Magdalena Jezierska i Maciej Piotrowski. Szczególnie zacięty był pojedynek dziewcząt, w którym Magda Jezierska przechyliła szalę zwycięstwa na swoją korzyść w zasadzie w ostatniej sekundzie.
Na uroczystym zakończeniu turnieju wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, upominki i nagrody książkowe, a najlepsi dodatkowo medale i puchary. Każdy przedszkolak został również nagrodzony medalem za uczestnictwo. Trofea wręczał szachistom Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak.
Miłośników gry królewskiej, jak co roku, pięknie ugościła pani Dyrektor SP 11 Małgorzata Lubojańska oraz pani Wicedyrektor Ewa Wulbach. W organizacji pomagali również nauczyciele Sylwia Dolata (świetlica, sala gier) i Sławomir Chołuj (nagłośnienie oraz sprzęt), a także panie z obsługi szkoły.
Patronat honorowy sprawowali: Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak, Poseł RP Andrzej Dera, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 Małgorzata Lubojańska oraz Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego Włodzimierz Grabowski.
Sponsorami imprezy byli: Piekarnictwo-Cukiernictwo R. Janicki i firma RM Tuning Roberta Michalskiego. Puchary dla zwycięzców ufundowali Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak i Poseł RP Andrzej Dera. Kilka nagród dla uczestników podarowali również pp. Kowalewscy, rodzice zdolnej juniorki OTSz Patrycji.
Sędziowali Henryk Doba, Jerzy Olszewski oraz Paweł Dudziński – kierownik zawodów. Organizatorów wspierał też aktywnie członek OTSz Damian Sienkiewicz.

Wyniki:

GRUPA GIMNAZJALISTÓW

1. Maciej Piotrowski (Kalisz)
2. Antoni Milewski (Kalisz)
3. Bogumił Skoczylas (Ostrzeszów)

1. Magdalena Jezierska (Ostrów)
2. Katarzyna Domagała (Ostrów)
3. Iga Koszkało (Ostrów)

GRUPA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

1. Radosław Dytman (Wrocław)
2. Michał Grzegorski (Kalisz)
3. Dorian Grala (Kalisz)

1. Julia Sienkiewicz (Ostrów)
2. Patrycja Kowalewska (Ostrów)
3. Julia Szymczak (Ostrów)

GRUPA DZIECI DO LAT 7

1. Wiktor Goździewicz (Kalisz)
2. Piotr Kubaszewski (Warszawa)
3. Alex Makowiecki (Kalisz)

1. Zuzanna Jędrzejewska (Kalisz)
2. Zuzanna Solarek (Kalisz)
3. Zofia Roszkiewicz (Poznań)

Mecze o Superpuchar Posła RP Andrzeja Dery (grający białym kolorem uczniowie szkół podstawowych mieli 5 minut do namysłu, natomiast gimnazjaliści tylko 2,5 minuty. Remis forował uczniów szkoły podstawowej).

Julia Sienkiewicz (SP) – Magdalena Jezierska (Gim.) 0 : 1
Radosław Dytman (SP) – Maciej Piotrowski (Gim.) 0 : 1

Najbliższą okazją do startu dla ostrowskich szachistów będą odbywające się w dniach 10 marca – 28 kwietnia Mistrzostwa Ostrowa Wielkopolskiego o Puchar Prezydenta Miasta. Rywalizacja będzie przebiegała w grupie głównej, w turniejach juniorskich, w turnieju dzieci do lat 7, w mistrzostwach seniorów pow. 60 lat i wreszcie – w turnieju błyskawicznym. Zapisy 10 marca do godz. 17.15 w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim (komunikat na stronie).