15 kwietnia 2014 roku Szkoła Podstawowa nr 11 w Ostrowie Wielkopolskim gościła już po raz drugi w swoich murach uczestników Sztafety Pamięci generała broni Tadeusza Buka, który 10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Nasze miasto jest jednym z kilkunastu etapów na blisko 500 - kilometrowej trasie sztafety biegnącej od Spały (miejsca spoczynku generała) do Żagania, gdzie Tadeusz Buk w latach 2002-2005 był dowódcą 34. Brygady Kawalerii Pancernej. Tam zdobył pierwszą gwiazdkę generalską. Właśnie w tej Jednostce Wojskowej zrodziła się idea upamiętnienia postaci Generała. Pomysłodawcą sztafety jest chorąży Daniel Sienkiewicz, a zaangażowani w realizację przedsięwzięcia są żołnierze 34.Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania, Batalionu Dowodzenia z Żagania, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Patronat honorowy nad sztafetą objął Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.

Na początku spotkania środowiskowego Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11, pani Małgorzata Lubojańska powitała przybyłych gości: uczestników IV Sztafety Pamięci generała broni Tadeusza Buka, przedstawicieli władz samorządowych: Sekretarza Miasta Ostrowa Wielkopolskiego p. Andrzeja Baraniaka, Kierownika i Pracowników Referatu Sportu Urzędu Miejskiego p. Danutę Skrzypczak, p. Sławomira Kowalczuka i p. Macieja Kmiecika oraz Dyrektora Przedszkola nr 14 „Maluszek” p. Renatę Jarosz, Dyrektora Gimnazjum nr 4 p. Andrzeja Knopińskiego wraz z delegacją uczniów, przedstawicieli Rady Rodziców , nauczycieli, pracowników i uczniów Szkoły Podstawowej nr 11.

Piękne piosenki i wzruszające wiersze, które składały się na program artystyczny przygotowany przez uczniów Jedenastki, nawiązywały do obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej. W drugiej części głos zabrali przedstawiciele sztafety. Przybliżyli oni postać gen. broni Tadeusza Buka – swojego Dowódcy, wspaniałego Człowieka, wielkiego Żołnierza, o którym pamięć trwa nadal. Dzisiaj jest on wzorem do naśladowania dla wielu osób.

Podczas spotkania nagrodzono laureatów konkursu plastycznego „Generał Tadeusz Buk Dowódcą Wojsk Lądowych”. Pierwsze miejsce zajęła Amanda Witoń z kl. VI b, drugie Zuzanna Żychlińska z VI c, a trzecie Mateusz Sikorski z kl. VI a. Wyróżnienie otrzymała Oliwia Warzecha z kl. VI a.

Na zakończenie żołnierze wręczyli podziękowania władzom miasta, dyrektorowi i pracownikom Szkoły Podstawowej nr 11 za okazaną pomoc i zaangażowanie w organizację IV Sztafety Pamięci gen. Broni Tadeusza Buka.

O godzinie 10.00 uczestnicy biegu wyruszyli w dalszą drogę. Do rogatek miasta towarzyszyła im asysta młodych sportowców z Jedenastki z zapalonymi pochodniami.

Dla wszystkich była to wspaniała lekcja patriotyzmu.