Zgodnie z planem działań Szkoły Promującej Zdrowie w roku szkolnym 2015/2016 w naszej szkole zaplanowano różnorodne zadania mające na celu zmniejszenie poziom hałasu podczas przerw. We wrześniu przeprowadzono ankietę wśród uczniów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Z badań wynika, że w szkole podczas przerw poziom hałasu jest zbyt wysoki. Najgłośniejszym miejscem w placówce jest korytarz na I piętrze. Ankietowani uczniowie twierdzą, że hałas utrudnia możliwość wypoczynku, powoduje dodatkowe zmęczenie w ciągu dnia, wywołuje stres.

W październiku dokonano rejestracji natężania hałasu podczas przerwy oraz zajęć lekcyjnych. Pomiar przeprowadziła specjalistka - pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Krotoszynie za pomocą całkującego miernika poziomu dźwięku 1. klasy - SON-50. Ponadto uczniowie klasy IV a uczestniczyli w zajęciach na temat: „Wpływ hałasu na zdrowie człowieka”. W sali lekcyjnej dokonany został pomiar głośności oraz natężenia światła
z wykorzystaniem specjalnego urządzenia - luksometru. Prowadząca zajęcia
w przystępny sposób wytłumaczyła dzieciom, czym jest hałas oraz tzw. decybele i co należy robić, aby nie doszło do uszkodzenia lub utraty słuchu. Pani tłumaczyła dzieciom jak ważne dla naszego zdrowia jest światło naturalne. Ma ono wpływ na samopoczucie, pobudza do działania i motywuje do nauki. Natomiast, gdy brakuje światła w domu, szkole jesteśmy rozdrażnieni
i zmęczeni. Na koniec prelegentka przypomniała o konieczności właściwego oświetlenia miejsca pracy. Lampka na biurku powinna być ustawiona po lewej stronie, gdy piszemy prawą ręką.
Uczniom bardzo podobały się zajęcia. Zadawali wiele pytań, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi. Mamy nadzieję, że poprzez takie działania zaszczepimy w młodym pokoleniu konieczność dbania o własne zdrowie, w tym o narządy wzroku i słuchu.

 

Zdjęcia: Magdalena Danielewicz