6 listopada 2015 roku po raz kolejny uczniowie klas I-III przystąpili do realizacji programu edukacyjnego „Śniadanie daje moc". Najważniejsze cele programu to zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w codziennej diecie dziecka oraz przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce poprzez edukację. W klasach przeprowadzone były pogadanki. Uczniowie dowiedzieli się, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Lista 12 zasad zdrowego odżywiania zaczyna się od mycia rąk, o czym nawet dorośli często zapominają.

Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby, mięsa i chleb zamiast bułek, a także pić wodę czy soki, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o dużej słabości do słodyczy i chipsów, które są niezdrowe.
Następnie przystąpiono do wspólnego przygotowania śniadania złożonego wyłącznie z wartościowych produktów. Dzieci spożywając posiłek, przekonały się, że zdrowe jedzenie też może być pyszne. W zorganizowaniu akcji, podobnie jak w roku ubiegłym, pomogli nas rodzice naszych uczniów. Dzięki nim na szkolnych stolikach śniadaniowych znalazły się kolorowe kanapki, przeróżne sałatki warzywno-owocowe i wiele gatunków pieczywa. Wszystkie te działania z pewnością przyczyniły się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych wśród uczniów oraz wzbogacenia świadomości jak ważne jest śniadanie, zwłaszcza dla młodych, rozwijających się organizmów. Taka forma zajęć jest świetną zabawą, dzięki której najmłodsi nauczą się, jak ważne jest codzienne zdrowe śniadanie.
Dzień „Śniadanie daje moc" obchodzony jest w Europie jako Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Akcja objęta jest honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Organizatorem akcji jest Partnerstwo dla Zdrowia.

Zdjęcia: Ewa Sikorska