DSC 0378 wwwW rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Tematem przewodnim tegorocznej kampanii jest „Depresja – porozmawiajmy o niej”. Z tej okazji w naszej szkole odbył się apel przygotowany przez uczniów klasy VI a, VI c, V b pod kierunkiem p. Magdaleny Danielewicz, Ludomiły Nawrot i Krzysztofa Kaźmierowskiego.

Uczniowie w bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawili główne założenia kampanii, czym się objawia depresja oraz o sposobach jej leczenia. Nie zabrakło również dobrych rad dotyczących zdrowego stylu życia oraz jak sobie radzić w trudnych sytuacjach życiowych.
Krótką prelekcję wygłosiła również pani pedagog Grażyna Małuszek, która podkreśliła wagę zdrowia psychicznego oraz jak ważna w codziennych relacjach jest rozmowa z drugą osobą. Podkreśliła, że każdy uczeń może liczyć na pomoc, zrozumienie i zaufanie osób dorosłych – nauczycieli, wychowawców, pedagoga i pielęgniarki szkolnej.
Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Bardzo ważne jest mówienie o depresji, ponieważ sama rozmowa o niej stanowi istotny element procesu dochodzenia do zdrowia.
Pamiętajmy, rozmowa z zaufanymi osobami może być pierwszym krokiem do wyjścia z depresji.
A oto kilka dobrych rad, których udzielili piątoklasiści na zachowanie zdrowia i dobrego humoru:
• dbaj o sprawność fizyczną i spędzaj aktywnie czas na świeżym powietrzu,
• dbaj o higienę ciała i najbliższego otoczenia,
• spożywaj pełnowartościowe i urozmaicone posiłki,
• przestrzegaj zasad bezpiecznego spędzania wolnego czasu,
• myśl pozytywnie, miej dobre relacje z innymi,
• prowadź uregulowany tryb życia, planuj swój rozkład dnia.
Na koniec głos zabrała pani dyrektor Małgorzata Lubojańska, która przypomniała, że 7 kwietnia obchodzone jest również Święto Pracowników Służby Zdrowia i przekazała pani Irenie Huk - pielęgniarce szkolnej najlepsze życzenia, aby radość niesienia pomocy drugiemu człowiekowi była źródłem sił, energii do realizacji życiowych i zawodowych sukcesów.