20170517 130024Uczniowie klas 6b i 6c pojechali na trzydniową wycieczkę nad polskie morze. Na początku dotarli do Gdyni, gdzie w porcie zwiedzili i poznali historię niszczyciela ORP Błyskawica, który uczestniczył w działaniach podczas II wojny światowej od pierwszych do ostatnich dni walk w Europie, operując na Atlantyku, Morzu Północnym, Morzu Śródziemnym i jest najstarszym zachowanym na świecie. Następnie udali się na trzymasztową fregatę Dar Pomorza, zakupioną przez społeczeństwo Pomorza w 1929 roku dla Szkoły Morskiej w Gdyni.

Dzień drugi uczniowie spędzili w Gdańsku, na Wyspie Spichrzów, nad Motławą, Długim Targu. W towarzystwie przewodnika miejskiego odwiedzili Dwór Artusa, zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie pod fontanną Neptuna i poznali historię słynnego gdańskiego XV-wiecznego Żurawia. Z kolei w Sopocie, spacerując po „Monciaku”, zobaczyli Krzywy Domek autorstwa polskich architektów oraz rzeźbę Jasia Rybaka. Na zakończenie wizyty w Sopocie udali się na spacer po najdłuższym molo na Morzu Bałtyckim.

Ostatni dzień wyprawy to wizyta w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. W tym szczególnym miejscu, uczniowie mogli poznać historię, język i kulturę Kaszub. Poza ciekawymi informacjami o Kaszubach, ich tradycji i zwyczajach, zobaczyli: Dom Sybiraka, Bunkier Gryfa Pomorskiego, kościółek św. Rafała, dom z Turcji, dom Kaszuba z Kanady, dom stojący na głowie oraz najdłuższą deskę świata i największy grający fortepian, które wpisane zostały do Księgi Rekordów Guinessa. Dzięki sprzyjającej pogodzie każdego wieczoru uczniowie i opiekunowie spędzali miło czas, spacerując po plażach Zatoki Gdańskiej i Zatoki Puckiej, zdobywając Cypel Rewski tzw. Szperk.

Szóstoklasiści nie pozostali obojętni na piękno i czystość nadbałtyckich plaż i postanowili je posprzątać. Bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę, długo będą mogli wspominać wspólnie spędzony czas wśród przyjaciół z Jedenastki.