11 maja br. uczniowie klas Va i Vb pojechali na dwudniową wycieczkę Szlakiem Orlich Gniazd. Pierwszego dnia w towarzystwie miejscowego przewodnika zwiedzili tajemnicze ruiny zamku Ogrodzieniec oraz poznali jego historię. Zamek ten wybudowany został za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej (515,5 m n.p.m.) i stanowi przykład kunsztu dawnych budowniczych, którzy przez stulecia uczynili z Ogrodzieńca imponującą magnacką rezydencję.
Kolejnym punktem wycieczki był przejazd do Pieskowej Skały, gdzie z okien autokaru uczniowie podziwiali zbudowaną z twardych wapieni skalistych maczugę skalną, tzw. Maczugę Herkulesa. Następnie odwiedzili Ojców i wspólnie z przewodnikiem spacerowali po Ojcowskim Parku Narodowym, gdzie obejrzeli, m.in. wnętrze krasowej Jaskini Ciemnej.
Nocleg zorganizowany był w niezwykłym miejscu - znajdującej się 250 metrów pod ziemią kopalni soli w Bochni. Zwiedzanie kopalni, podziemne boisko sportowe, 140- metrowa drewniana zjeżdżalnia, kolejka kopalniana - to tylko niektóre spośród atrakcji, jakie czekały na uczestników wycieczki. Uczniowie spędzili noc w komorze Ważyn, największym podziemnym pomieszczeniu w Europie wykonanym przez człowieka, w którym panuje specyficzny, leczniczy mikroklimat.
Drugiego dnia wycieczki piątoklasiści z samego rana odbyli spływ podziemną rzeką, a następnie wyruszyli do bogatego w atrakcje turystyczne Krakowa, nazywanego Kulturalną Stolicą Polski oraz Europejską Stolicą Kultury. W Krakowie dzieci zwiedziły Bazylikę Archikatedralną św. Stanisława i św. Wacława – położony na Wawelu kościół archikatedralny, będący miejscem koronacji królów Polski i ich pochówku. Pochowani są tutaj prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego (łącznie 17 królów) i członkowie rodzin królewskich oraz wodzowie, przywódcy polityczni, wieszcze narodowi, św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne.
Tego samego dnia uczniowie zwiedzali również dziedziniec wawelski, a następnie udali się oni na spacer do Rynku, gdzie odwiedzili wybudowany na przełomie wieków XIV i XV gotycki Kościół Mariacki.
Piątoklasiści byli oczarowani pięknem zabytków obejrzanych na Szlaku Orlich Gniazd i długo będą wspominać niezwykłą przygodę, jaką było spędzenie nocy w położonej 250 m pod ziemią komorze kopalni soli.