Uczniowie klasy 4b wraz z opiekunami spędzili ostatni piątek na Górnym Śląsku w Tarnowskich Górach i Radzionkowie. Na początku udali się do Zabytkowej Kopalni Srebra, gdzie na głębokości 40 m szli jedyną w Polsce podziemną trasą turystyczną umożliwiającą zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych. Została ona udostępniona do zwiedzania w 1976 roku. Jest częścią podziemnego labiryntu wyrobisk górniczych, chodników i sztolni odwadniających, którego długość wynosi ponad 150 km.
Część trasy uczniowie pokonali w łodziach. Na koniec uczestnicy wycieczki udali się do Skansenu Maszyn Parowych, który znajduje się przy budynku kopalni.
Kolejnym etapem wycieczki była Sztolnia Czarnego Pstrąga. Zwiedzanie obiektu rozpoczęli od zejścia krętymi schodami do podziemnej przystani znajdującej się w szybie „Sylwester". Kilkadziesiąt metrów pod ziemią uczniowie wsiedli do łodzi i przy świetle lamp przepłynęli odcinek 600 m. To najdłuższy w Polsce podziemny przepływ łodziami. Sztolnia Czarnego Pstrąga i podziemia Zabytkowej Kopalni Srebra zostały uznane za pomnik historii rozporządzeniem Prezydenta RP.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Chleba w Radzionkowie, które jest pierwszym w Polsce muzeum o takiej tematyce. Uczniowie zobaczyli tu zbiory maszyn, urządzeń, naczyń, zdjęć, pocztówek i wiele innych eksponatów związanych z historią chleba. Nie tylko obejrzeli ekspozycję i zobaczyli, jak wyglądała szkoła w XVII i XIX wieku, ale również własnoręcznie uformowali i upiekli chlebowe warkocze. Wycieczka dostarczyła uczniom bez wątpienia niezapomnianych wrażeń, ale była również doskonalą lekcją historii.