18 października z okazji Światowego Dnia Żywności uczniowie klas trzecich i szóstych Szkoły Podstawowej nr  11 przy współpracy z nauczycielami zorganizowali happening pod hasłem „Nie marnujemy żywności! – A Ty?”.

Według najnowszych badań w Polsce do wyrzucania niespożytej żywności przyznaje się 39% badanych (Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności, wrzesień 2013 r.).  Jest to o 9 % więcej niż w roku 2012. Główne powody to:

- przegapienie terminu przydatności do spożycia ,
- niewłaściwe przechowywanie,
- zbyt duże porcje posiłków ,
- zakup złego jakościowo posiłku,
- zbyt duże zakupy,
- brak pomysłów na wykorzystanie składników do różnych dań.

Wyposażeni w transparenty,  ubrani w „warzywne” (ekologiczne)  stroje  wyruszyli ulicami naszego miasta – promując proekologiczne i zdrowotne nawyki żywieniowe oraz zachęcali przechodniów do racjonalnego gospodarowania i właściwego zarządzania żywnością w swoich domach.

Dzięki uprzejmości dyrekcji Publicznego Przedszkola Nr  14 „Maluszek” pod opieką nauczycieli p. Magdaleny Danielewicz oraz p. Wojciecha Lesiczki  mieli okazję zaprezentować swoim młodszym koleżankom i kolegom program artystyczno-wokalny połączony z prezentacją multimedialną oraz filmem przygotowanym przez uczennice klasy 6a na temat  „Masz talent do niemarnowania żywności!”.  Uczniowie starali się uświadomić przedszkolakom, że z jednej strony mnóstwo żywności się marnuje i niszczy, a z drugiej problem niedożywienia jest coraz większy.

Film przygotowany przez uczennice klasy 6a - Martynę Juzyk, Oliwię Gieżek, Karolinę Malkowską i Maję Rzekiecką

Cały program oraz zawarte w nim treści zostały bardzo entuzjastycznie przyjęte przez młodych odbiorców, którzy odwdzięczyli się starszym koleżankom i kolegom „owocową piosenką”. Na koniec przedszkolaki otrzymały karty pracy, których treść nawiązywała do głównych założeń happeningu.

{youtube}5dBvCj0Huk8{/youtube}

Koordynatorem akcji był p. Wojciech Lesiczka, a w organizacji happeningu współuczestniczyli: p. Magdalena Danielewicz, p. Katarzyna Kaźmierowska, p. Krystyna Herbik, p. Ewa Sikorska oraz p. Krystyna Tomalkiewicz.