Dzieci, które spędzają zbyt dużo czasu przed ekranem, narażone są na rodzaj cyfrowej demencji, która uniemożliwia im naukę podstawowych zadań. Zbyt długie korzystanie ze smartfona, tabletu czy telewizji może być przyczyną „cyfrowej demencji” u dzieci, które mają przez to coraz mniejszą zdolność do zapamiętywania prostych matematycznych zadań. Dr Kristy Goodwin, badaczka wpływu technologii na dzieci i jednocześnie matka dwójki dzieci, powiedziała, że nadmierne korzystanie ze zdobyczy technologicznych powoduje u dzieci zaburzenia uwagi.  W ramach badań Goodwin jeździła po USA i rozmawiała z nauczycielami. Przez nadmierną obecność technologii w życiu dzieci ich pamięć ulegała degradacji. Dzieciaki miały problem z rozwijaniem  umiejętności językowych przez to, ze całą uwagę skupiały na ekranie telefonu a nie rozwijały pamięci w prawdziwym świecie. Trudniej im było przez to rozmawiać z drugim człowiekiem.

Jak powiedziała Goodwin, sama technologia nie jest niczym złym, należy jednak zachować niezbędną równowagę pomiędzy czasem spędzonym przed komputerem a ruchem na świeżym powietrzu. Jej zdaniem czas przed ekranem mogą spędzać jedynie dzieci powyżej dwóch lat. I to nie więcej niż godzinę dziennie, oglądając programy edukacyjne. Te powyżej 5 lat mogą same wybrać program telewizyjny. Natomiast dzieci powyżej 8 lat mogą patrzeć w ekran do dwóch godzin dziennie.

Źródło: Daily Mail