Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. Głównym partnerem DBI 2012 jest Fundacja Orange. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

W naszej szkole DBI obchodzony jest od 2007 roku. W ramach obchodów DBI 2012 w naszej szkole na przełomie lutego i marca  ze względu na ferie zimowe, dla klas IV-VI zorganizowany zostanie konkurs plastyczny i informatyczny (prezentacja multimedialna) nt "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat. Bezpiecznie".  Będzie to doskonała okazją dla uczniów i rodziców do eksploracji pokładów Internetu, celem zapoznania się z problermatyką zagrożeń związanych z cyberprzemocą. Najlepsze projekty zostaną ocenione i umieszczone na stronie internetowej szkoły. Uczniowie klas IV-IV oraz rodzice wezmą udział w ankiecie internetowej dotyczącej wykorzystania komputera, programów zabezpieczających oraz styczności z cyberprzemocą.

Uczniowie klas I-III wezmą udział w lekcjach z wykorzystaniem materiałów dostępnych na stronach http://pl.sheeplive.eu/ oraz http://sieciaki.pl. Wszystkie klasy wykonają gazetki tematyczne związane z tematyką bezpieczeństwa w sieci.

Na stronie internetowej szkoły przypomniane zostaną zasady netykiety, umieszczone zostaną również informacje dla rodziców, opiekunów oraz uczniów dotyczące stron internetowych i miejsc, w których można szukać informacji oraz pomocy w przypadku styczności z zagrożeniem w Internecie. Umieszczone również zostanie podsumowanie całej inicjatywy oraz ankiet dla rodziców i uczniów.

Adresy bezpiecznych stron, na których można znaleźć informacje dotyczące niebezpieczeństw i mozliwości uzyskania pomocy:

www.dbi.pl

www.sieciaki.pl