DBI: najlepszą ochroną przed zagrożeniami w sieci jest edukacja. Dzieci coraz częściej korzystają z Internetu poza domem, potrafią obchodzić różnego rodzaju zabezpieczenia, a im sprawniej poruszają się w sieci, tym większe ryzyko, że trafią na coś niepokojącego - wynika z badań. Specjaliści przypominają, że najlepszą ochroną  najmłodszych jest edukacja. Hasło - "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie!" - ma zwrócić uwagę rodziców, dziadków i opiekunów na fakt, że Internet powinien być elementem łączącym pokolenia. Główną ideą polskich obchodów są przedsięwzięcia na rzecz bezpieczeństwa dzieci online organizowane przez szkoły, biblioteki, domy kultury itp. w całym kraju. Co roku jest ponad tysiąc takich imprez; wszystkie rejestrowane są na stronie www.dbi.pl.

Podczas zorganizowanej z okazji DBI konferencji specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w Internecie podkreślali, że najlepszą ochroną przed zagrożeniami czyhającymi w sieci jest wiedza i edukacja. Zaprezentowano kilka projektów edukacyjnych skierowanych do dzieci w różnym wieku oraz ich opiekunów i nauczycieli.

Podczas konferencji Łukasz Wojtasik z FDN przedstawił nową kampanię przygotowaną z myślą o młodzieży "Dbaj o fejs", która kładzie nacisk na ochronę prywatności i wizerunku, zwłaszcza podczas korzystania z portali społecznościowych.

"Główną postacią kampanii jest Fejsmen, który reaguje, gdy młodzi ludzie postępują niewłaściwie. Przekazuje dobre rady, bo najważniejsze, by znać zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Fejsmen ma swój fanpage na facebooku, na którym umieszczamy filmy edukacyjne o jego przygodach przygotowane na potrzeby kampanii" - mówił Wojtasik.

Do młodszych dzieci, zaczynających swoją przygodę z Internetem, skierowany jest projekt "Necio.pl". Jak mówi Andrzej Piekoś z FDN - "dwie trzecie przedszkolaków korzysta z sieci kilka razy w tygodniu, 23 proc. - codziennie. Średnia jednorazowa sesja trwa 45 min. Na stronie projektu www.necio.pl dzieci dowiedzą się, czym jest Internet, jak działa, jak z niego korzystać, w jaki sposób bezpiecznie się komunikować etc. Są też działy dla rodziców i propozycje zajęć dla nauczycieli".

Więcej informacji na temat projektów przygotowywanych w ramach programu Safer Internet można znaleźć na stronach www.saferinternet.pl oraz www.dzieckowsieci.fdn.pl.

Podczas konferencji dr Lucyna Kirwil z SWPS zaprezentowała badania przeprowadzone wśród dzieci w wieku 9-16 lat w ramach unijnego projektu EU Kids Online II. Wynika z nich, że dzieci coraz częściej korzystają z Internetu poza kontrolą dorosłych. Co trzeci rodzic nigdy nie tłumaczył dziecku, jakie są zasady bezpiecznego korzystania z sieci i nie potrafi pomóc dziecku w przypadku trudności ze znalezieniem czegoś w Internecie. Prawie połowa nigdy nie dała wskazówek, co ma zrobić dziecko, gdy coś je przestraszy czy zaniepokoi w Internecie. Aż 58 proc. dzieci nie pamiętało, żeby kiedykolwiek surfowali razem z rodzicami.

Żrodło:
Gazeta.pl
2012/02/07